Wiosna to najlepsza pora na rozpoczęcie budowy domu. Jesień i zima to z kolei odpowiedni moment na dopilnowanie wszelkich formalności i pozwoleń, wybór projektu oraz wykonawcy. Musimy liczyć się z tym, że zajmie nam to około 3-4 miesięcy.
Koniec roku – jako że jest czasem podsumowań, analiz oraz snucia planów na przyszłość – sprzyja refleksjom na tematy bliskie naszemu sercu. Mieszkanie, w którym na ogół spędzamy większość wolnego czasu, z pewnością do nich należy.
Na decyzję o zakupie nieruchomości wpływają przede wszystkim cena i lokalizacja nieruchomości – tak wynika z sondy przeprowadzonej przez portal KRN.pl w ubiegłym tygodniu. A co z innymi cechami inwestycji?
Ceny gruntów w Krakowie oszalały. Czterdziestoarowa działka z przeznaczeniem pod dom jednorodzinny w bardzo dobrej lokalizacji w Krakowie kosztuje nawet 2,5-3 mln zł. Działki pod budownictwo wielorodzinne sprzedawane są w sposób, który jeszcze kilka lat temu był nie do pomyślenia.
Budowa domu jest dużym przedsięwzięciem finansowym i wymaga ogromnego zaangażowania od przyszłego właściciela nieruchomości. Zapewnienie odpowiedniego zaplecza finansowego oraz zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy to najważniejsze obowiązki inwestora.
Według przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy statystycznie więcej niż dziewięciu na dziesięciu Polaków szukając mieszkania lub domu kieruje się przede wszystkim ceną i lokalizacją nieruchomości.
Jedni deweloperzy starają się zaakcentować, że ich inwestycja powstaje w kulturalnej stolicy Polski i nawiązują do bogatej tradycji oraz obfitującej w ciekawe wydarzenia historii naszego kraju. Inni – stawiają na nowoczesność i za pomocą zagranicznych nazw usiłują umiejscowić Kraków w Europie XXI wieku.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości",
29.11.2007
Wydawałoby się, że ustalenie definicji społecznego budownictwa mieszkaniowego w ustawie z dnia 19.09.2007 r. rozwiąże wszystkie problemy. Długo oczekiwany przepis określił preferencyjną 7-proc. stawkę podatku VAT w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych bądź ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz zdefiniował pojęcie takiego budownictwa.