Źródło: „Gazeta Podatkowa” nr 16 (431) z dn. 2008.02.25,
03.03.2008
Najemcy mieszkań komunalnych, którzy mają umowy zawarte na czas nieoznaczony, korzystają z prawa pierwszeństwa nabycia lokalu. Warto z tego prawa korzystać, zwłaszcza gdy gmina udziela najemcom sporej bonifikaty przy sprzedaży.
W ostatnich miesiącach mówiło się wiele o tym, jak wielki wpływ na cenę mieszkania ma rok budowy i technologia, w jakiej został wzniesiony budynek. Były to często spekulacje niepotwierdzone żadnymi danymi liczbowymi. Na podstawie analizy cen ofertowych mieszkań „starych” i „nowych” sprawdziliśmy, czy faktycznie obserwujemy znaczne zróżnicowanie ceny dla tych dwóch grup lokali.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 3/2008,
28.02.2008
Czy w prawie i orzecznictwie, które powinno się charakteryzować pewną synergią i jednolitością, jest możliwe, by w zakresie jednego podatku bezpośredniego podatnikiem był każdy z właścicieli lokali będący jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości, zaś w zakresie innego podatku bezpośredniego, podatku dochodowego, podatnikiem nie był?
Według badań przeprowadzonych przez KRN.pl aż 36 proc. małopolskich pośredników nieruchomości uważa, że najbliższe miesiące będą dla nich dobre lub bardzo dobre.
Jeżeli mamy gotowy projekt domu wraz z księgą ewidencji dokumentów, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, zaakceptowaliśmy kosztorys inwestycji i mamy podpisaną umowę z wykonawcą lub inwestorem zastępczym, to możemy nareszcie rozpocząć budowę domu.
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 12 (427) z dnia 11.02.2008 r.,
25.02.2008
Do wpisu hipoteki ustanawianej na rzecz banku (np. w celu zabezpieczenia spłaty kredytu mieszkaniowego) nie jest wymagana wizyta u notariusza. W zupełności wystarczą w tym wypadku dokumenty wystawione przez bank oraz oświadczenie właściciela o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku sporządzone jedynie w formie pisemnej.
Przed wprowadzeniem się do wymarzonego nowo wybudowanego mieszkania należy pomyśleć o jego wykończeniu. By uniknąć poprawek i rozczarowań, warto zadbać o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” 2/2008,
17.02.2008
Rozwijająca się infrastruktura, wzrost zamożności społeczeństwa wpływają korzystnie na rozwój turystyki. Z kolei rozwój turystyki otwiera nowe możliwości inwestowania w nieruchomości – nieruchomości turystyczne.
Po zakupie działki budowlanej kolejnym krokiem jest wybór projektu domu. Zanim wybierzemy i kupimy projekt, warto ustalić, jakie są nasze oczekiwania i realne potrzeby.
Zakup domu czy mieszkania to ogromny wydatek, obciążający nowych właścicieli na wiele lat, nierzadko na większość życia. Decyzja o zakupie jest, a przynajmniej powinna być, bardzo dobrze przemyślana i skalkulowana.