Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wzrosła grupa osób i instytucji kupujących mieszkania z myślą o szybkich i dużych zyskach. W Polsce pojawiło się szczególnie dużo inwestorów zagranicznych. cudzoziemcy kupowali całe piony w nowych inwestycjach na krakowskim Ruczaju czy piętra na warszawskim Mokotowie.
Źródło: „Gazeta Podatkowa” nr 30 (445) z dnia 14.04.2008 r.,
28.04.2008
Okres, w którym kupowało się przysłowiową dziurę w ziemi, mamy już na szczęście za sobą. Obecnie aż roi się od gotowych mieszkań na rynku pierwotnym, a liczba rozpoczętych inwestycji pozwala przypuszczać, że podaż nowych lokali jeszcze wzrośnie.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości",
21.04.2008
Nowy rok podatkowy to także nowe podatki od nieruchomości, jak zwykle wyższe, co w szczególności odczuwane jest dotkliwie przez przedsiębiorców. Zatem nie można się dziwić, że początek roku jest czasem, w którym odżywają na nowo dyskusje podatników o systemie podatkowym i prawidłowości stosowania prawa.
Wraz z informacją, że Polska jest jednym z gospodarzy Euro 2012 pojawiły się nadzieje na poprawienie kondycji naszych dróg, autostrad, stadionów, dworców oraz obiektów hotelowych.
Klauzule niedozwolone w umowach deweloperskich były tematem spotkania zorganizowanegow Krakowie z inicjatywy Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM). Poniżej przedstawiamy rozmowę z jednych z pomysłodawców spotkania – radcą prawnym Pawłem Ratajem.
Niedawny gwałtownie rosnący popyt na mieszkania wśród klientów indywidualnych oraz wzrost zainteresowania inwestowaniem na rynku spowodował, iż zawód pośrednika nieruchomości stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny na rynku. Raport KRN.pl obrazuje metody działania pośredników, a także postrzeganie przez nich zarówno własnej branży, jak i całego rynku.
Główne kierunki działań rządu dotyczące zmiany przepisów prawa budowlanego, rola projektu urbanistycznego w sporządzaniu ustaleń do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, perspektywa współpracy przedsiębiorstw polskich i ukraińskich na tle obecnej koniunktury w budownictwie – to niewielka część kwestii poruszanych podczas II Forum Budownictwa, które odbyło się 28–30 marca 2008 r. w Zakopanem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu wyrok dotyczący stawki VAT w przypadku sprzedaży miejsc postojowych. Kwestia ta jest o tyle ciekawa, że organy podatkowe stoją zwykle na stanowisku, że sprzedaż miejsc postojowych nie może korzystać ze stawki 7 proc. przeznaczonej dla obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Na przełomie ostatnich lat oprócz najpopularniejszej na polskim rynku nieruchomości metody finansowania projektu inwestycyjnego kredytem pojawiła się grupa innych, konkurencyjnych rozwiązań dających alternatywę w kwestiach pozyskiwania kapitału i finansowania inwestycji.