KNF zweryfikował listę złych praktyk stosowanych przez banki w celu zwiększenia dynamiki sprzedaży kredytów hipotecznych. Trwają prace nad nową regulacją, która w sposób precyzyjny i jasny regulować ma proces ustalania zdolności kredytowej potencjalnych klientów banków.
Budowa domu jest wciąż bardziej opłacalna niż kupno mieszkania – tego zdania jest ponad połowa osób, które wzięły udział w sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl.
Jedną z najważniejszych zasad przy tworzeniu dobrych wzorców umów jest unikanie zapisów, które znalazły się w rejestrze klauzul niedozwolonych, prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Rejestr ten zawiera ok. 1,5 tys., z czego ponad 200 dotyczy bezpośrednio rynku nieruchomości.
Znalezienie ekipy wykonawczej jest problemem każdego, kto zdecydował się na samodzielną budowę domu. Firm ogłaszających się choćby w Internecie jest mnóstwo, ale dotarcie do fachowców, którzy budzą zaufanie, trzymają się terminów i są w stanie postawić dom szybko oraz bez pobierania zaliczek – jest trudne.
Ostatni rok – trudny dla sprzedających mieszkania i wcale niełatwy dla kupujących – najwięcej zmienił w segmencie mieszkań najtańszych. W polskich realiach tanie mieszkania są najczęściej lokalami w budynkach wznoszonych od lat 60. do schyłku lat 80. z prefabrykowanych elementów (tzw. wielka płyta).
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 17/2008,
22.09.2008
Wiadomo powszechnie, że racjonalnie działający przedsiębiorca stara się optymalizować wykorzystanie swojego majątku trwałego, który z założenia powinien być dla niego źródłem przysporzenia korzyści ekonomicznych.
Uzyskanie kredytu hipotecznego trwa średnio około miesiąca. Banki wprowadzają jednak innowacyjne rozwiązania pozwalające ten proces skrócić. Dzięki temu kredyt mieszkaniowy można dostać już w 3 dni, chociaż wymaga to spełnienia przez klienta określonych warunków.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 17/2008,
12.09.2008
Sauna coraz częściej pojawia się w prywatnych mieszkaniach. Warto wiedzieć, że przygotowanie odpowiedniego dla niej pomieszczenia nie sprawia większych problemów, a koszt jego wyposażenia, choć odczuwalny, jest nieporównanie mniejszy niż nakłady na regularne – i na pewno mniej komfortowe – korzystanie z sauny publicznej.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 483 z 25.08.2008,
08.09.2008
Dzierżawca dysponuje szerszym zakresem uprawnień w porównaniu z najemcą. W przypadku dzierżawy nieruchomości rolnych może się nawet pojawić ustawowe prawo pierwokupu gruntu. W ślad za tym idą jednak większe obowiązki dzierżawcy.
Obecnie mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem rynku przestrzeni biurowych w Polsce. Świadczy o tym chociażby spora liczba nowoczesnych biurowców, wkomponowujących się w krajobraz wielkich miast.