Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 21,
07.11.2008
W Krakowie brakuje powierzchni biurowych klasy A. Popyt stale wzrasta, choć obecnie już nie tak dynamicznie jak kilka lat temu – od roku 2006 utrzymuje się na podobnym poziomie, czyli ponad 60 tysięcy m kw. wynajmowanej powierzchni rocznie.
Kryzys finansowy na globalnych rynkach zaskoczył swoją skalą niemal wszystkich specjalistów i analityków. Tylko niewielu inwestorów było przekonanych o nieuchronności wystąpienia głębokiego załamania finansowego.
Najważniejszym zadaniem rzeczoznawcy majątkowego jest wycena nieruchomości. Oznacza to, że musi on obejrzeć budynek, wewnątrz i na zewnątrz oraz ocenić jego wartość przez porównanie do budynków o podobnych cechach.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 18/2008,
03.11.2008
Wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek przyjąć jeden z dwóch wariantów zarządzania: powierzyć zarząd albo go wybrać. Oprócz tych dwóch wariantów zarządzania istnieje jeszcze zarząd przymusowy ustanawiany przez sąd.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 20/2008,
27.10.2008
Przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym przedsiębiorców działających na rynku obsługi konsumenta, osoby fizycznej, służyło wprowadzenie w 2000 r. wielu istotnych norm prawny.
Większość budynków w Polsce wykonana jest z materiałów wytrzymałych, które niestety nie sprawdzają się przy niskich temperaturach powietrza i łatwo przepuszczają ciepło.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 20/2008,
20.10.2008
Refleksje dotyczące projektu tzw. specustawy, czyli ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 493 z dnia 2008-09-29,
16.10.2008
Już w pierwszych miesiącach nowego roku akademickiego dojdzie zapewne do sporych przetasowań na rynku wynajmu lokali mieszkalnych w największych miastach. Nie zawsze jednak umowy najmu przygotowywane przez właścicieli i przedkładane studentom do podpisu pozwalają na takie zmiany.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 485 z dnia 2008-09-01,
10.10.2008
Wspólnota mieszkaniowa jest obowiązana prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
W związku z planowaną nowelizacją ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych ma ulec likwidacji obowiązek meldunkowy. Problem w tym, że meldunek jest warunkiem do skorzystania z niektórych ulg podatkowych.