Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 11/2009,
15.06.2009
Oprócz spójnej i dalekowzrocznej polityki przestrzennej miasta, której skutki widoczne są choćby w zdyscyplinowanym, regularnym układzie miasta, Barcelona w sposób godny pozazdroszczenia potrafi umiejętnie łączyć szacunek dla historycznego dziedzictwa z odwagą i świeżością spojrzenia w przyszłość.
Warto zastanowić się, jak wygląda obecnie sytuacja na rynku biurowym. Na ile pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce i światowy kryzys przełożyły się na rozwój tego rynku?
Obecnie kredyt hipoteczny jest dla większości Polaków jedynym rozwiązaniem, które pozwoli stać się szczęśliwym posiadaczem własnego mieszkania. Kiedy w końcu uda nam się spełnić wszelkie warunki do jego otrzymania, mamy jeszcze jeden obowiązek – ubezpieczenie naszej nieruchomości.
Chociaż jeszcze do niedawna korzystanie z pomocy architekta wnętrz podczas urządzania domu lub mieszkania należało do rzadkości, dzisiaj wiele osób powierzyłoby specjaliście wykończenie własnego lokum.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 561 z dnia 2009-05-25,
01.06.2009
Księgi wieczyste stanowią gwarancję pewności obrotu nieruchomościami oraz takimi prawami jak użytkowanie wieczyste czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W przypadku bowiem niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a tym rzeczywistym, generalnie pierwszeństwo ma właśnie treść ujawnionych wpisów.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 8/2009,
01.06.2009
Trudno uwierzyć, że tynki strukturalne obecne są na europejskich rynkach już blisko sześćdziesiąt lat. Zainteresowanie nimi nie słabnie, a że stają się coraz doskonalsze, warto wiedzieć, jak je rozróżnić i na co zwrócić uwagę.
Plac składowy to konieczny element każdej budowy. Każdy, kto budował dom, dobrze wie, że plac budowy potrafi przypominać pole bitwy. Jeśli zdecydujemy się, aby wybrana hurtownia systematycznie dostarczała materiały, na placu możemy mieć tylko te, które są potrzebne na danym etapie budowy.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 9/2009,
20.05.2009
Od lat debatujemy w Krakowie nad wysoką zabudową – czy w ogóle może się pojawić w mieście, a jeśli tak, to jakie powinny być jej gabaryty oraz gdzie nie będzie zanadto ingerować w sylwetę zabytkowego centrum. Nieco przekornie zajmijmy się więc tematem, który w przeciwieństwie do drapaczy chmur jest zbliżony do poziomu gruntu – tzw. małą architekturą.
Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym sprzyja negocjacjom. Sieć biur nieruchomości Metrohouse S.A. przeprowadziła wśród internautów ankietę na temat możliwości negocjacji ceny mieszkania. Wyniki wskazują, że sprzedający powinni przygotować się na długie rozmowy o ostatecznej cenie sprzedaży. Rzeczywistość jest nieco inna.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 8,
18.05.2009
Ovotz design Lab. zakończył realizację dużego, 152-pokojwego hotelu w Krakowie, w bliskim sąsiedztwie Ronda Grunwaldzkiego. Metaliczny, pełen obłości budynek, zaprojektował światowej sławy architekt Jurgen Mayer wspólnie z architektami z Ovotz. To pierwszy tak nowoczesny hotel w Krakowie od lat.