Większość osób zakup mieszkania czy domu finansuje ze środków pochodzących z kredytu. W ubiegłych latach w związku z dużą konkurencją na rynku banki skłonne były udzielać kredytów na granicy możliwości finansowych klientów.
Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM), „Krakowski Rynek Nieruchomości” i portal KRN.pl przeprowadzili wśród członków SBDiM ankietę dotyczącą sytuacji na krakowskim pierwotnym rynku nieruchomości. Odpowiedziało na nią 23 deweloperów z Krakowa i okolic.
Podczas pierwszej w tym roku Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań została nareszcie przełamana dominacja kobiet, które do tej pory przodowały na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pod względem wyników w nauce. Najlepszym studentem został bowiem Krystian Krawczyk.
Budowa domu to często największe przedsięwzięcie w naszym życiu. Większość inwestorów nie ma praktycznej wiedzy o budowie domu i musi zaufać specjalistom, którzy realizują i nadzorują kolejne etapy jego budowy. Warto zatem wiedzieć, z kim będziemy współpracować i na czym polega praca fachowców budowlanych.
Jedną z najważniejszych zasad przy tworzeniu dobrych wzorców umów jest unikanie zapisów, które znalazły się w rejestrze klauzul niedozwolonych, prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Rejestr ten zawiera ok. 1,5 tys., z czego ponad 200 dotyczy bezpośrednio rynku nieruchomości.
Na terenie Małopolski istnieje wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, dla których szansę na rozwój stanowi zastosowanie zasady partnerstwa publiczno-prywatnego. O wsparciu dla PPP rozmawiali podczas międzynarodowego forum, które odbyło się w Krakowie 25 lutego, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, władz regionu, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, eksperci rynku PPP oraz biznesmeni i inwestorzy.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 535 z dnia 2009-02-23,
02.03.2009
Koniec z dwustronnym opodatkowaniem nieruchomości udostępnianych nieodpłatnie! W wyniku zmian w obu ustawach o podatku dochodowym, z dniem 1 stycznia 2009 r. zlikwidowane zostały przepisy nakazujące ustalanie i opodatkowanie przychodu właściciela użyczanej nieruchomości.
Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie o odszkodowanie za hałas zdaniem wielu osób zwiększa szanse na odszkodowania dla posiadaczy nieruchomości w obszarach ograniczonego użytkowania powstałych ze względu na hałas.