Kino czy teatr na wyciągnięcie ręki, czynne do późna sklepy, puby i restauracje, ruch, gwar – dla jednych osób to wymarzone otoczenie, dla innych udręka.
Zakup polisy na mieszkanie to wydatek zaledwie kilkuset złotych rocznie. Przeciętny Polak wciąż jednak traktuje ubezpieczenie dobrowolne jako coś bezużytecznego i nie wartego zachodu. Ale jak mówi stare przysłowie: „Mądry Polak po szkodzie”.
Utrudniony dostęp do kredytów mieszkaniowych powoduje, że coraz więcej osób ubiega się o kredyt w więcej niż jednym banku. Niektóre banki zachęcają do tego na własne życzenie odchodząc od sztywnych siatek marż kredytowych.
Drugi kwartał 2009 r. zarówno deweloperzy, jak i pośrednicy mogą zaliczyć do jednych z lepszych okresów w ostatnich kilkunastu miesiącach. Wzrost liczby transakcji ma jednak swoje podstawy w sezonowości rynku, a nie ogólnej zmianie trendu.
Ubezpieczenie od kradzieży, obok ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilnej, jest jednym z trzech głównych elementów polisy mieszkaniowej. Ponadto jest najdroższym składnikiem tej polisy.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 12/2009,
06.07.2009
Pomimo pewnego ochłodzenia dynamiki inwestycji warto przypomnieć przedsiębiorcom realizującym inwestycje o możliwości skorzystania ze zwolnienia w podatku od nieruchomości, z różnych, alternatywnych form pomocy, udzielanych w ramach pomocy de minimis, regionalnej pomocy inwestycyjnej oraz pomocy w związku z wyłączeniami grupowymi.
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w nowej Rekomendacji SII, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, od początku lipca 2009 r. można spłacać raty kredytu w tej walucie, w której został on zaciągnięty.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 9/2009 ,
29.06.2009
Schody zewnętrzne powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Istotny jest również ich wygląd, gdyż kształt i materiały, z jakich zostały wykonane, nadadzą charakter całości. Efektowne schody wejściowe mogą nadać architekturze bardziej atrakcyjny wygląd, jak i całkowicie ją oszpecić.
Od lat staramy się utrzymywać wysoki standard. Gdybym miał powiedzieć, jakie jest nasze naczelne przesłanie, powiedziałbym: buduj tak, jak sam chciałbyś mieszkać – mówi Tadeusz Konieczny, prezes spółki Inter-Bud.
Uczestnicy Kongresu Budownictwa przedstawili różne propozycje, często sprzeczne, dotyczące sposobów uzdrowienia polskiego budownictwa mieszkaniowego. Jednak w jednej kwestii wszyscy byli zgodni: władze państwowe powinny tworzyć podstawy polityki mieszkaniowej dające każdej rodzinie możliwość samodzielnego mieszkania w odpowiednich warunkach.