Wolumen inwestycji w pierwszych trzech miesiącach 2009 r. zmniejszył się o 74% w stosunku do początkowego okresu zeszłego roku, a jego łączna wartość wyniosła zaledwie 11,4 mld euro i spadek ten dotknął wszystkie bez wyjątku kraje w regionie. Jak można było się spodziewać, pociągnęło to za sobą dalszy wzrost stóp kapitalizacji za najlepsze powierzchnie.
Według opublikowanych niedawno danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu oddano do użytkowania nieco ponad 76 tys. mieszkań. To o 9,7 proc. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 43,9 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2007 r.
Program rządowy „Rodzina na swoim” został zaprojektowany, aby ułatwić rodzinom pozyskanie własnego M. Głównym założeniem programu jest stworzenie preferencyjnego systemu finansowania transakcji kupna poprzez wykorzystanie części środków z budżetu państwa.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" nr 574 z 2009-07-09 ,
27.07.2009
Obowiązujące przepisy ustawy Prawo budowlane stanowią, że z lokali, budynków oraz innych obiektów budowlanych należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy chcielibyśmy w którymś z tych miejsc uruchomić działalność gospodarczą? Wówczas może się okazać, że konieczne jest dokonanie zmiany sposobu ich użytkowania.
Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości,
27.07.2009
Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o działalności usługowej. Wprowadzenie tej ustawy z pewnością wniesie zmiany korzystne dla przedsiębiorców, ale organizacje zawodowe rynku nieruchomości widzą jednak zachwianie proporcji między przyjaznymi rozwiązaniami dla przedsiębiorczości a ochroną interesów konsumenta i bezpieczeństwem transakcji.
W ostatnich dniach znów stało się głośno o krakowskim „szkieletorze” – słynnym niedokończonym wieżowcu przy rondzie Mogilskim. Wszystko za sprawą niedawnej decyzji w sprawie budynku, którą wydała Miejska Komisja Architektoniczno-Urbanistyczna.
Kino czy teatr na wyciągnięcie ręki, czynne do późna sklepy, puby i restauracje, ruch, gwar – dla jednych osób to wymarzone otoczenie, dla innych udręka.
Zakup polisy na mieszkanie to wydatek zaledwie kilkuset złotych rocznie. Przeciętny Polak wciąż jednak traktuje ubezpieczenie dobrowolne jako coś bezużytecznego i nie wartego zachodu. Ale jak mówi stare przysłowie: „Mądry Polak po szkodzie”.
Utrudniony dostęp do kredytów mieszkaniowych powoduje, że coraz więcej osób ubiega się o kredyt w więcej niż jednym banku. Niektóre banki zachęcają do tego na własne życzenie odchodząc od sztywnych siatek marż kredytowych.