Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 483 z 25.08.2008,
08.09.2008
Dzierżawca dysponuje szerszym zakresem uprawnień w porównaniu z najemcą. W przypadku dzierżawy nieruchomości rolnych może się nawet pojawić ustawowe prawo pierwokupu gruntu. W ślad za tym idą jednak większe obowiązki dzierżawcy.
Obecnie mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem rynku przestrzeni biurowych w Polsce. Świadczy o tym chociażby spora liczba nowoczesnych biurowców, wkomponowujących się w krajobraz wielkich miast.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 482 z dnia 2008-08-21,
01.09.2008
Przy zawieraniu umowy kredytu – w szczególności kredytu hipotecznego – banki niejednokrotnie stawiają warunek w postaci konieczności zabezpieczenia kredytu umową ubezpieczenia. Umowy te mogą mieć różny charakter, a także wiązać się dla kredytobiorcy z różnymi skutkami.
Niekończące się podwyżki stóp procentowych sprawiły, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się kredyty udzielane w walutach obcych. Czy tak może stać się również w przypadku tych denominowanych w japońskich jenach?
Hotel condo to forma inwestycji, która dopiero pojawia się na naszym rynku. Najprościej mówiąc to taki obiekt, który jest zarządzany i administrowany przez specjalistyczną firmę (operatora hotelowego), ale każdy znajdujący się w nim pokój czy apartament jest własnością innej osoby prywatnej lub firmy.
Moda na lofty i spektakularne sukcesy centrów handlowych powstających w dawnych zespołach fabrycznych wskazują, iż rewitalizacja terenów poprzemysłowych w Polsce ma sens i działania te wzbogacają przestrzeń miejską. Dobrym tego przykładem są inwestycje realizowane na Górnym Śląsku.
Tysiące letników wyjechało na czas lata do swoich domów letniskowych. Nic więc dziwnego, że wyjazdowi towarzyszy dyskusja o ciężarach związanych z posiadaniem letniskowego majątku, w szczególności w aspekcie obciążenia podatników podatkiem od nieruchomości.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości",
18.08.2008
W sąsiedztwie siedziby krakowskiej prokuratury, na rogu ulic Mosiężniczej i Przy Rondzie, powstaje nowa inwestycja – Sąd Apelacyjny oraz Krajowe Centrum Kształcenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratur.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 479 z dnia 2008-08-11,
18.08.2008
Nie dla wszystkich jasne są zasady swoistego dziedziczenia praw do lokali mieszkalnych, z których członek rodziny korzystał na podstawie umowy najmu bądź spółdzielczego prawa lokatorskiego. Takimi tytułami jak najem, czy wspomniane prawo spółdzielcze, spadkodawca nie może bowiem rozporządzać w testamencie.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" 14/2008,
11.08.2008
Czy nadawanie numeracji porządkowych nieruchomościom jest usługą? Dlaczego niektóre gminy pobierają przy tych czynnościach opłatę skarbową, a inne jej nie pobierają?