Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości",
11.02.2008
Jeżeli zamierzamy nabyć lub wybudować dom lub mieszkanie i na pokrycie ceny sprzedaży chcemy zaciągnąć kredyt, warto zapoznać się z zasadami udzielania kredytów preferencyjnych. Są to dotowane przez państwo kredyty, które po spełnieniu szeregu warunków umożliwią nam spłatę niższych rat kredytu.
Chociaż ponad połowa osób, które wzięły udział w przeprowadzonym przez portal KRN.pl badaniu dotyczącym wpływu nazwy na decyzje zakupowe klientów, stwierdziło, że nazwa, nie ma większego znaczenia, to analiza nazw kolejnych inwestycji pokazuje, że kiedy mowa o inwestowaniu w nieruchomości, każdy – nawet najmniejszy – detal jest istotny.
Ruczaj, jedna z najbardziej znanych części Krakowa, ma w porównaniu z resztą tego historycznego miasta krótką, aczkolwiek bardzo burzliwą historię. Już dzisiaj można powiedzieć, że Ruczaj stanowi małe, odrębne „miasto w mieście”.
Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy wskazują na to, że zdecydowana większość respondentów uważa, iż jakość usług deweloperskich w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia.
O niejasności przepisów prawa podatkowego świadczą liczne pytania wspólnot mieszkaniowych zadawane organom podatkowym w trybie art. 14a ordynacji podatkowej. Obok pytań o charakterze podmiotowym, kto jest podatnikiem podatku dochodowego, zadawane są pytania dotyczące przedmiotu opodatkowania.
Chcąc wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, należy posiadać stosowną licencję państwową. Mimo wielu dyskusji i sporów ta sytuacja w 2008 r. nie ulegnie zmianie.
W przypadku wynajmu lokali kwestią, która często sprawia problemy wynajmującym jest wątpliwość w jaki sposób przenosić na najemcę koszt podatku od nieruchomości dotyczącego przedmiotu najmu.
W zakresie opodatkowania VAT z tytułu opłat ponoszonych przez członków spółdzielni mieszkaniowych w 2008 r. nadal zachowane zostało zwolnienie od VAT dla czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z określonymi przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Usługi świadczone przez wspólnoty mieszkaniowe dla osób trzecich (innych niż członkowie tej wspólnoty) podlegają generalnie opodatkowaniu VAT, a wspólnota mieszkaniowa może stać się w takim przypadku podatnikiem VAT. Natomiast wykonywanie przez wspólnotę w ramach zwykłego zarządu czynności związanych z obsługą jej członków nie stanowią działalności, która powodowałaby powstanie po stronie wspólnoty obowiązku podatkowego w VAT.