Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Domek na lato i na lata

W takim domku w okresie zimowym może być bardzo wilgotno, a z uwagi na brak ocieplenia temperatura wewnątrz często spada poniżej zera. Po kilku zimach nadmiar wilgoci i mrozy mogą powodować stopniową degradację powłok malarskich, tynków, a zdarza się, że i posadzek. Gdy po wiosennych oględzinach uznamy, że nasz domek jest w nie najlepszej formie, nie ma się co zastanawiać, czas go odnowić. Jeżeli ściany straciły tylko na świeżości, wystarczy je umyć i odmalować. Gorzej, gdy na powierzchniach ścian zauważymy rysy, spękania, czy odparzenia, czyli miejscowe odspajanie się tynku od podłoża.

Odnowione tynki na nowy sezon

W tym przypadku słaby tynk należy skuć i miejsce to wypełnić zaprawą tynkarską Atlas dostępną w postaci suchej mieszanki. Po rozrobieniu we właściwych proporcjach z wodą zaprawa jest wygodna w użyciu: dzięki odpowiednio dobranym parametrom jest plastyczna i odznacza się bardzo dobrą przyczepnością do podłoży mineralnych. Naprawiane miejsce należy bezpośrednio przed tynkowaniem zmoczyć czystą wodą. Na podłoże mocno wysuszone należy nanieść emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt. Minimalna grubość warstwy zaprawy może wynosić 6 mm, maksymalna – 30 mm.

Do wygładzenia naprawionego miejsca oraz do napraw, w których potrzebna byłaby mniejsza grubość, należy zastosować szpachlówkę mineralną Atlas Rekord. Szpachlówkę tę można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, przy grubości warstwy 1 – 10 mm. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Atlas Rekord to zaprawa cementowa. Tynki gipsowe w znacznym stopniu narażone są na zawilgocenie. Szpachlówka cementowa sprawdzi się znacznie lepiej. Ponadto Atlas Rekord zawiera mikrowłókna wzmacniające strukturę tynku, a więc zwiększające trwałość powłoki. Jeżeli na powierzchniach ścian widoczne są rysy, warto dodatkowo zabezpieczyć te miejsca specjalną taśmą lub paskami siatki zbrojącej, zatopionymi w Rekordzie.

Farba też chroni

Gdy powierzchnie ścian mamy już naprawione, możemy przystąpić do ich pomalowania. Na ściany we wnętrzach można położyć farbę akrylową Arkol E. Ma ona bardzo dobre właściwości kryjące, tworzy gładką, matową powłokę odporną na zmywanie wodą i przecieranie na sucho. Co więcej, jest paroprzepuszczalna, nie sprzyja więc gromadzeniu się wilgoci we wnętrzach. Farba Arkol E jest dostępna w bardzo bogatej kolorystyce – można wybierać z niemal 700 kolorów.

Oczywiście przed malowaniem należy odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli obyło się bez odnowienia i gruntownych napraw, może ono jednak pozostawiać wiele do życzenia. Trzeba je zatem oczyścić z warstw mogących osłabić przyczepność farby, zwłaszcza z kurzu, brudu oraz tłuszczów. Stare, słabo trzymające się powłoki malarskie należy usunąć. Do odnowienia malowanych elewacji najlepiej zastosować farbę silikonową Arkol N. Powłoka z farby silikonowej doskonale chroni ściany przed wnikaniem wody opadowej, a przy tym cechuje ją dobra paroprzepuszczalność. Właśnie ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku domków letniskowych nieogrzewanych zimą i narażonych na zawilgocenie. Dzięki temu, że powłoka z farby silikonowej nie jest nasiąkliwa, ma zdolność samooczyszczania i ogranicza możliwość rozwoju glonów i pleśni na pokrytym nią podłożu. Cecha ta nabiera szczególnego znaczenia m.in. w przypadku domków letniskowych, częstokroć stojących pośród bujnej roślinności, gdzie tego rodzaju zagrożenie elewacji jest znacznie zwiększone.

Podobnie jak w przypadku farb akrylowych, również i tutaj do wyboru jest prawie 700 kolorów. Podobny jest także sposób przygotowania podłoża. Dodatkowo, przed malowaniem podłoże należy zagruntować preparatem Arkol NX.

Uwaga

Do naprawy tynków wewnętrznych w nieogrzewanych domkach letnich nie powinno się używać materiałów gipsowych. Stosowanie ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności (a taka występuje w budynkach bez ogrzewania, szczególnie w okresie zimowym) jest niewskazane. Gips chłonie wilgoć i degradacja tego rodzaju powłok może postępować dość szybko. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tynku tradycyjnego, produkowanego na bazie cementu.

Autor: Grzegorz Wincek, Grupa Atlas
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 11/2008,  2008.06.30
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Nieruchomości – czy to się jeszcze opłaca?
Artykuł
Nieruchomości – czy to się jeszcze opłaca?