Ostatnie zjawiska polityczne prowadzą szybkimi krokami do powstania nowego lub też kolejnego rządu. Polski rynek nieruchomości, wraz ze swymi masowymi uczestnikami, wpadnie w objęcia nowych ekip poselskich, rządowych i urzędniczych. Tak się jednak składa, że uczestnikom rynku nieruchomości obojętne jest, czy rozsądne decyzje są autorstwa głęboko wierzącego katolika, czy też osoby, która do księdza-dyrektora odnosi się z dystansem. Istotne i pożądane jest jedynie to, by decyzje były rozsądne. Ważne jest po prostu, by tu w Polsce żyło się nam lepiej, łatwiej i taniej.
Jak bumerang powraca pytanie, co dalej z cenami nieruchomości. Zamiast oczekiwanego uspokojenia, mamy kolejny kryzys – tym razem w Wielkiej Brytanii. Wszystko po tym, kiedy nagle brytyjski bank Northern Rock musiał się zwrócić do Banku Anglii o pomoc finansową.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 19/2007,
18.09.2007
W okresie PRL-u książeczki mieszkaniowe były najpopularniejszą formą oszczędzania na własne mieszkanie. Co z tego wyszło, powszechnie wiadomo. Jako rekompensatę ustanowiono premię gwarancyjną, która jest państwowym dodatkiem do oszczędności obywateli.
Zadłużając się w banku na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będą kształtowały się nasze dochody i czy nie wydarzy się coś, co zakłóci spłatę kredytu. Kredyt hipoteczny to bardzo skomplikowany produkt finansowy. Wiekszość kredytobiorców nie potrafi porównać ofert dostępnych na rynku i ustrzec się przed pułapkami i dodatkowymi opłatami ukrytymi w umowie kredytowej.
Blisko 30 proc. osób, które wzięły udział w sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl, uważa, że zakup nieruchomości za granicą to dobra inwestycja. Kolejne 40 proc. ankietowanych przyznało, że zainwestowałoby w nieruchomość za granicą, ale pod warunkiem, że oferta byłaby atrakcyjniejsza niż w przypadku polskich nieruchomości.
Skorzystanie z wiedzy i usług pośrednika pozwala przede wszystkim na zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości. Daje gwarancję, że nabywca za ustaloną cenę otrzyma towar, o którym ma wystarczającą wiedzę, innymi słowy, że wie, co kupuje. Kupując nieruchomość należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji ciąży nie tylko na notariuszu i pośredniku w obrocie nieruchomościami.
Jeszcze do niedawna inwestycja w nieruchomości była pewna, przewidywalna i przynosząca krociowe zyski. W przeciągu roku mogliśmy podwoić wartość nieruchomości. Ziemi nie jesteśmy w stanie wyprodukować, więc wydawać się mogło, że jest to najbezpieczniejszy rodzaj inwestycji, jednak wieści z Europy Zachodniej i zza oceanu mogą świadczyć o czymś innym.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 18/2007,
06.09.2007
Można je spotkać nie tylko na ścianach czy podłogach, ale także na stołach. Blaty wyłożone płytkami ceramicznymi są funkcjonalne, a bywa, że stanowią prawdziwe dzieła sztuki.
Jest jeszcze szansa na uzyskanie korzystniejszych niż obecne warunków kredytów hipotecznych – uważa ponad połowa (53,5 proc.) uczestników sondy przeprowadzonej przez portal Krajowy Rynek Nieruchomości. Niewiele mniej, bo 45,5 proc. ankietowanych, jest zdania, że lepiej już nie będzie i nie można liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę hipoteczną banków.