Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 15/2007,
26.07.2007
W Ministerstwie Infrastruktury przygotowywany jest projekt ustawy o systemie oceny energetycznej budynków. Nowe przepisy mają nakładać na właścicieli budynków oraz mieszkań obowiązek uzyskiwania certyfikatu energetycznego. Ich celem jest dostosowanie polskiego prawa do postanowień Dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Wolno stojący dom jednorodzinny to dla większości z nas idealne miejsce do życia. Aż 80 proc. osób, które wzięły udział w sondzie opublikowanej przez portal KRN.pl, wybrało właśnie ten rodzaj zabudowy jako preferowany.
W Polsce dalej brakuje mieszkań – tego zdania jest ponad połowa osób, które wzięły udział w sondzie portalu KRN.pl. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" 14/2007,
16.07.2007
Wielu rodaków i większość cudzoziemców kupuje mieszkania w Polsce z myślą o czerpaniu zysków z ich wynajmu. Czy jest to nadal opłacalne przy stale rosnącej liczbie mieszkań przeznaczonych na wynajem?
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 14/2007,
16.07.2007
Ściany z klinkieru są uważane za trwałe i eleganckie. Takie będą jednak dopiero wtedy, gdy zostaną wymurowane zgodnie ze sztuką budowlaną i przy użyciu odpowiedniej do klinkieru zaprawy.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” ,
12.07.2007
Zagospodarowanie przestrzenne oraz rozwój budownictwa stanowiły główną tematykę I Forum Budowlanego, które odbyło się w dniach 22-24 czerwca br. w Zakopanem. Konferencję zorganizował małopolski oddział Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa wraz ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań, zaś honorowym patronatem objął ją Minister Budownictwa Andrzej Aumiller.
Obecnie w Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa zacznie obowiązywać od 2008 roku, jest więc jeszcze trochę czasu, by opracować projekty faktycznego wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego.
Pomimo że coraz częściej mówi się o tym, iż obecnie kredyty hipoteczne najlepiej brać w złotówkach, frank szwajcarski cieszy się niesłabnącą popularnością.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 13/2007,
29.06.2007
Rynek nieruchomości przeżywa obecnie okres boomu charakteryzujący się przede wszystkim wysokim popytem i nienadążającą za nim podażą mieszkań. W konsekwencji na rynku pierwotnym to deweloperzy dyktują warunki, a mieszkania znajdują chętnych, zanim na plac budowy wejdą pierwsze ekipy budowlane. Jednym z przejawów tego dyktatu jest pojawiająca się coraz częściej w relacjach między klientem a deweloperem tzw. umowa rezerwacyjna, która poprzedza umowę przedwstępną.
Większość (prawie 60 proc.) osób, które wzięły udział w sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl, zdecydowanie negatywnie ocenia działania rządu w sprawach polityki mieszkaniowej. Jednak to nie wszyscy, którzy krytycznie odnoszą się do tych działań.