Budownictwo to jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki mającą spory udział w PKB. Mimo barier utrudniających funkcjonowanie firm budowlanych w Polsce widoczny jest stały rozwój tego sektora. W ciągu ostatnich 10 lat znacznej poprawie uległy przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa na budowie. Przyczyniło się do tego powstanie Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Ceny dóbr codziennego użytku są nam dobrze znane. Wiemy mniej więcej ile w lokalnym sklepie zapłacimy za chleb lub mleko. Jednak z podobnym stopniem pewności nie możemy podejść do każdej transakcji. Problem naszej wiedzy dotyczącej realnej wartości pojawia się chociażby na rynku nieruchomości. Bardzo trudno jest nam klarownie oszacować ile dany dom czy mieszkanie jest warte.
W ubiegłym roku branża produkcji budowlano-montażowej odnotowała znaczne obroty. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z kontynuacji prac w dużych projektach infrastrukturalnych i bardzo dobrej koniunktury na rynku komercyjnym, napędzanej przez budownictwo mieszkaniowe. Kondycję największych polskich spółek budowlanych w ub.r. obrazuje nowy raport opracowany przez Deloitte.
Z danych GUS wynika, że w ciągu 9 miesięcy 2020 roku do użytkowania oddano więcej mieszkań niż przed rokiem. Jednocześnie zanotowano spadek liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także mieszkań, których budowę rozpoczęto.
1 na 375 mieszkań w Polsce przeznaczone jest na wynajem, a aż połowa tych mieszkań znajduje się w pięciu największych polskich miastach. Dla stałych mieszkańców ten rodzaj turystyki oznacza jednak przede wszystkim problemy.
Poziom zanieczyszczenia środowiska hałasem nieustannie wzrasta, przyzwyczajając nas do towarzyszącego nam stale tła akustycznego. Tymczasem ciągła ekspozycja na hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
Co roku na przełomie września i października studenci wracają do miast, by zadbać o zakwaterowanie przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Jaki rodzaj mieszkań wybierają najchętniej? Czy trwająca pandemia koronawirusa wpłynęła na te decyzje?
W 2020 roku wśród studentów stacjonarnych 66 proc. wynajmowało mieszkania odpłatnie. Sytuację na rynku nieruchomości dla studentów zmieniła pandemia koronawirusa. Według ekspertów w nadchodzącym roku akademickim można spodziewać się obniżek cen najmu.
Centrum AMRON od 2018 roku analizuje rynek najmu studenckiego, który obecnie w Polsce jest istotną częścią rynku mieszkań na wynajem. Tegoroczna edycja raportu uwzględnia również wpływ pandemii COVID-19 na zachowania studentów.
Styl klasyczny jest nurtem ponadczasowym. Mimo że wywodzi się z XVIII w. i czerpie ze starożytności, wciąż chętnie wykorzystywany jest w architekturze wnętrz.