Ceny mieszkań rosną w niebywałym tempie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie wyhamują. Coraz częściej słyszy się, że to fliperzy kreują wzrost cen i pompują bańkę na rynku nieruchomości. Ile w tym prawdy?
Od niemal dwóch tygodni cały świat żyje zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę. Z ogarniętego wojennym chaosem kraju uciekają tysiące obywateli Ukrainy, którzy szukają bezpiecznego azylu w innych krajach.
Kończąca się zima to czas, kiedy zaczynamy coraz intensywniej myśleć o wiosenno-letnim wypoczynku. Możliwość zaplanowania go we własnym domku letniskowym jest jedną z najlepszych opcji dla sporego grona Inwestorów. Wielu z nich właśnie teraz planuje wybudować swój azyl na weekendy lub wakacje, urządzony według własnych gustów i dostępny w każdej dogodnej chwili.
W niektórych krajach europejskich współpraca z pośrednikiem nieruchomości odbywa się tylko na podstawie umowy na wyłączność. Pośrednik podpisuje wówczas umowę ze stroną sprzedającą lub kupującą. Z kolei w Polsce dopuszczalne jest reprezentowanie dwóch stron przez jednego agenta. Czym różni się umowa na wyłączność od umowy otwartej oraz jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Na rynku nieruchomości jedno jest niemal pewne – wzrosty cen. Do 2023 roku możemy spodziewać się podwyżek o co najmniej 21 proc. i to nawet nie biorąc pod uwagę wprowadzenia programu Polski Ład – prognozują ekonomiści z Credit Agricole Bank Polska.
Deweloperzy mogą budować w mieście na dwa sposoby: albo nisko, ale rozlegle, albo wysoko, ale na mniejszej powierzchni (oczywiście z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych, administracyjnych i przestrzennych). Jednakże podaż atrakcyjnych działek budowlanych w większych miastach Polski z roku na rok się kurczy, a same działki, jeśli już są, kosztują krocie. Gdzie i jak mają zatem powstawać nowe mieszkania?
Z pozoru to proste pytanie niesie za sobą sporo niewiadomych i niewinnych sytuacji, których konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Oczywiście, zakup działki budowlanej zimą oznacza też różne korzyści. Dlaczego pora roku ma aż takie znaczenie?
W III kwartale minionego roku do użytkowania oddano w Polsce dużą liczbę mieszkań. Równocześnie spadła jednak liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych.
Mieszkania na parterze nie zawsze były dobrze sprzedającym się produktem. Teraz to się zmieniło i choć obecnie więcej klientów poszukuje takich lokali, część deweloperów nadal utrzymuje ich niższą cenę, opierając się na już nieaktualnych przekonaniach ludzi z lat 90.
Klienci chcący zakupić lokal na najniższej naziemnej kondygnacji, muszą przeanalizować zalety i wady mieszkania na parterze. Niekoniecznie zdają sobie sprawę, że czasami wada potrafi być jednocześnie zaletą.
Wraz z nadejściem pierwszych oznak zimy nieodzowne staje się zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz przechodniów. Ośnieżanie chodników, posypywanie schodów piaskiem czy strącanie sopli z dachów to tylko niektóre z zadań, jakie zimowa pora nakłada na zarządców nieruchomości.