Wraz z nadejściem pierwszych oznak zimy nieodzowne staje się zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz przechodniów. Ośnieżanie chodników, posypywanie schodów piaskiem czy strącanie sopli z dachów to tylko niektóre z zadań, jakie zimowa pora nakłada na zarządców nieruchomości.
Powierzchnia biologicznie czynna to fragment działki budowlanej, który umożliwia retencję wody i naturalną wegetację roślin. Na terenie tym nie może znaleźć się zabudowa. Wymogu zachowania takiej powierzchni w odpowiednim procencie nie wymaga żadna ustawa, tylko rozporządzenie Ministra. Czy w takim razie jest ono respektowane?
Kredyt bez wkładu własnego to jeden ze sztandarowych pomysłów współtworzących Polski Ład. W ramach programu rząd ma zamiar dofinansowywać hipoteki kredytobiorców, jednak by móc skorzystać z takiego wsparcia, trzeba będzie spełnić wiele kryteriów.
Początek sezonu grzewczego oznacza również podwyższone ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Ten związek chemiczny potocznie nazywany czadem, co roku jest odpowiedzialny za kilkadziesiąt zgonów.
Coraz więcej miast zmaga się z postępującą urbanizacją oraz rozlewaniem się ich granic (eksurbanizacja). To natomiast bezpośrednio wpływa na coraz większe zanieczyszczenia powietrza. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w naszym kraju corocznie przedwcześnie umiera ponad 45 tys. osób – powodem jest zanieczyszczone powietrze. Inne źródła podają, że liczba ta może być nawet dwukrotnie wyższa.
Czas pandemii sprawił, że wiele osób miało nadzieję, iż rynek nieruchomości odnotuje spadki cen. Okazuje się jednak, że klienci, którzy nabyli mieszkania przed globalnym atakiem koronawirusa, mogą cieszyć się transakcjami o kilkanaście procent niższymi w porównaniu do obecnie notowanych cen na rynku.
O tym, jak ważny dla potencjalnych nabywców nieruchomości jest temat ochrony środowiska naturalnego, świadczy rosnąca liczba budynków wyposażonych w nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Do biurowców i domów jednorodzinnych coraz częściej dołączają też osiedla.
Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w I poł. br. krajowy rynek nieruchomości został zasilony większą liczbą mieszkań oraz większą łączną pow. lokali mieszkalnych niż przed rokiem. Spadek odnotowano natomiast w zakresie pow. budynków niemieszkalnych, które w analizowanym okresie przekazano do eksploatacji.
Kolejne historyczne rekordy na rynku nieruchomości mieszkaniowych odnotowano na rynku w II kwartale tego roku. Efektem utrzymującego się w tym sektorze wysokiego popytu jest aktywność inwestorów.
Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w ciągu najbliższych lat liczba ludności w głównych polskich aglomeracjach spadnie o kilka procent. Z kolei zdaniem Polskiej Akademii Nauk problem ten obejmie również połowę z 255 średniej wielkości miast. Czy zatem czeka nas społeczno-ekonomiczna zapaść? Jak mamy się przed nią bronić?