Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w ciągu najbliższych lat liczba ludności w głównych polskich aglomeracjach spadnie o kilka procent. Z kolei zdaniem Polskiej Akademii Nauk problem ten obejmie również połowę z 255 średniej wielkości miast. Czy zatem czeka nas społeczno-ekonomiczna zapaść? Jak mamy się przed nią bronić?
Recykling to zagadnienie, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Związane jest to nie tylko ze wzrostem społecznej świadomości ekologicznej, ale również kolejnymi przepisami wprowadzanymi przez Unię Europejską. Jak ta kwestia wygląda w przypadku sektor budowlanego?
Rynek mieszkaniowy w Polsce odnotowuje kolejne rekordowe wartości. Zauważalny jest wzrost popytu przy ograniczonej podaży. To często skutkuje wzrostem cen mieszkań.
Jak podaje GUS, w I poł. br. inwestorzy indywidualni i deweloperzy łącznie zasilili krajowy rynek nieruchomości większą liczbą mieszkań niż przed rokiem. Więcej było także mieszkań, na których budowę zostały wydane pozwolenia lub zgłoszenia z projektem budowlanym. Znaczny wzrost odnotowano w przypadku liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Największy ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego odnotowano w woj. mazowieckim.
Polski Ład ma wprowadzić istotne zmiany dla osób marzących o własnym domu czy mieszkaniu. Jedna z propozycji to budowa domu do 70 mkw. bez pozwolenia – na podstawie zgłoszenia. Takie rozwiązanie ma ułatwić i skrócić procedurę powstawania niewielkich domów jednorodzinnych. Jakie udogodnienia mogą czekać przyszłych inwestorów?
Woonerf tętni miejską energią. Sprzyja wypoczynkowi i integracji społecznej. W przyjaznej przestrzeni mieszkańcy mogą spotkać się ze znajomymi, bądź wypocząć samotnie, przyglądając się toczącemu się wokół życiu. Woonerf odpowiada na potrzeby wszystkich użytkowników.
Budownictwo senioralne ma za zadanie odpowiedzieć na potrzeby najstarszych członków naszej społeczności. Polska według raportu przygotowanego przez firmę Savills znalazła się w pierwszej piątce krajów z największą liczbą miast, które za 5 lat będą miały najwyższy odsetek osób powyżej 65. roku życia. Jakie rodzi to wyzwania?
Pandemia wiele zmieniła na rynku nieruchomości. Wiele lokali usługowych straciło swoich najemców. Właściciele mieszkań musieli obniżyć czynsze, aby znaleźć lokatorów. W zmieniających się warunkach można upatrywać nowego trendu – przedszkoli. Inwestycje w nieruchomości oświatowe, które są realizowane w porozumieniu z samorządami, mogą wygenerować nawet 6-7 proc. zysku w ciągu roku.
Covid-19 wiele zmienił zarówno na rynku biurowym, jak i mieszkaniowym. Niektóre firmy rozważają wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy. Eksperci z firmy Savills opublikowali tegoroczne globalne badanie Impacts, w którym analizują dane dotyczące wpływu pandemii na rynek mieszkaniowy, a także tempa przechodzenia na hybrydowy model pracy w różnych lokalizacjach na świecie. Do jakich wniosków doszli?
Wybuch pandemii koronawirusa wprowadził niemałe zamieszanie na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Sytuacja zaczęła się stabilizować, co odzwierciedlają najnowsze dane.