Pogląd zawarty w piśmie resortu finansów w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli sieci telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych słusznie oburza operatorów telewizji kablowych i firmy telekomunikacyjne posiadające podziemne instalacje przesyłowe, ponieważ uwypukla wynaturzenie zasad określania wysokości daniny publicznej, jaką jest podatek od nieruchomości. Powinno też oburzać odbiorców usług świadczonych przez te podmioty, ponieważ to one będą pośrednio płatnikiem tego pokrętnego podatku.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 21/2006,
09.10.2006
Często wymienia się brak planów zagospodarowania przestrzennego jako jeden z głównych czynników hamujących procesy inwestycyjne. Czy rzeczywiście tak jest? – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Zagospodarowanie przestrzenne Krakowa”, zorganizowanej przez Informedia Polska 3–4 października w Krakowie.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 20/2006,
06.10.2006
Dobre wyniki gospodarcze przyciągają uwagę zagranicznych inwestorów, którzy w 2006 r. nasilili ekspansję na polski rynek, przewidując utrzymanie w nadchodzących latach wysokiej rentowności inwestycji. Na rynku nieruchomości komercyjnych szczególne zainteresowanie budzą sektory: nowoczesnych powierzchni biurowych oraz gruntów inwestycyjnych.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 20/2006,
05.10.2006
Od początku 2006 r. występuje stały wysoki popyt na zakup mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, zwłaszcza w dużych miastach Polski. Sytuacja ta utrzymuje się od połowy 2004 r. i ma swoją genezę w ówczesnym uwolnieniu źródeł finansowania zakupu, tj. niskim oprocentowaniu i dużej dostępności kredytów mieszkaniowych oferowanych przez banki w Polsce.
Jeszcze kilka lat temu poszukujący mieszkań w Warszawie zastrzegali, że nie chcą mieszkać na parterze lub ostatnim piętrze. Na rynku wtórnym parter zawsze uchodził za najmniej popularną kondygnację, a na jego sprzedaż klienci oczekiwali znacznie dłużej niż w przypadku mieszkań położonych na innych piętrach. Analitycy firmy Polanowscy Nieruchomości postanowili sprawdzić, jak sytuacja wygląda w obecnych, nieco innych uwarunkowaniach rynkowych.
Nieodłącznym elementem realizacji dróg i autostrad, zarówno po stronie kosztów inwestycji, jak i czasu ich realizacji, jest proces odszkodowawczy. Bezdyskusyjny jest fakt, że poszerzenie sieci dróg publicznych leży w interesie społeczeństwa. Często nie tylko lokalnego, ale także coraz częściej – także międzynarodowego.
Generalnie można stwierdzić, że projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie przepisów dotyczących rzeczoznawców i operatu szacunkowego wprowadza oczywiste, kosmetyczne poprawki usuwające niedogodności dostrzeżone podczas codziennej eksploatacji ustawy. Treść ustawy jest doprecyzowywana i rozbudowywana. Żadnych rewolucji i rewelacji. Na kosmetyce się rzecz zaczyna i kończy.
Według raportu przygotowanego przez agencję nieruchomości Metrohouse S.A. wielka płyta jest najmniej opłacalną inwestycją na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kupując mieszkanie zbudowane w tej technologii, w perspektywie kilku lat, zarobimy znacznie mniej niż w przypadku wyboru mieszkań z cegły czy innych materiałów.
Nie wszyscy decydują się na zmianę stanu prawnego swoich nieruchomości. Czy słusznie robią, czekając na lepsze czasy? Czy obawiają się zawiłych formalności? A może nie potrafią zdecydować, co się bardziej opłaca?