Od 3 do 5 proc. społeczeństwa to osoby zamożne. Za parę lat w Warszawie będzie to oznaczać zapotrzebowanie na 1000 nowych mieszkań o wysokim standardzie rocznie. Czy takie jest tempo wzrostu zamożności naszej klasy średniej? To pokaże rynek, aczkolwiek nie ma wątpliwości, że istnieje w Polsce potrzeba luksusu, która jeszcze przez dziesiątki lat pozostanie niezaspokojona. Jak w każdej branży, tak i w mieszkalnictwie potrzebny jest produkt klasy high-end, nawet jeśli jest to tylko marginalny – aczkolwiek lukratywny dla deweloperów – segment rynku.
Rozwój każdego miasta wiąże się zarówno z silnym rozwojem istniejących dzielnic, jak również z powstawaniem zupełnie nowych. W ciągu ostatnich lat Warszawa w różny sposób rozszerzała swoje granice. Rozbudowie uległy istniejące już dzielnice, takie jak np. Mokotów.
Okna połaciowe skutecznie doświetlają poddasze i nie wymagają przy tym specjalnie zaprojektowanej więźby ani jej ewentualnej przebudowy. Jednak swoją funkcję pełnią właściwie jedynie wówczas, gdy są prawidłowo zamontowane i dobrane zgodnie z przeznaczeniem.
Wszyscy, którym marzy się przytulne, „klimatyczne” poddasze z ładnym widokiem na miasto, mogą zapomnieć o rychłej realizacji tego pragnienia. W całym kraju od dawna brakuje przeznaczonych na sprzedaż lokali tego typu. Od pewnego czasu stają się one bowiem coraz bardziej popularne i poszukiwane przez kupujących.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 22/2006,
27.10.2006
Początek roku akademickiego to tradycyjnie najgorętszy okres na rynku mieszkań przeznaczonych na wynajem. Powracający po wakacjach studenci wynajmują każdy dostępny lokal i powodują, że w tym okresie ceny rosną nawet o kilka procent. Wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy powstające w Krakowie powodują, że rośnie także zapotrzebowanie na mieszkania ze strony przyjezdnych pracowników, także z zagranicy. Rosnący popyt oraz bardzo szybko rosnące ceny mieszkań powodują, że koszt wynajmu w ciągu ostatniego roku znacznie wzrósł. Mimo tego znalezienie ładnego mieszkania w rozsądnej cenie zabiera wiele dni poszukiwań.
Coraz częściej przedstawiciele polskiej klasy średniej decydują się na zakup lokum za granicą. Większość wybiera Hiszpanię, która jest ostatnio trendy - dzięki Brytyjczykom, Niemcom, Holendrom i Skandynawom masowo przeprowadzającym się tam, by założyć firmę albo zamieszkać po przejściu na emeryturę.
Właśnie w Wesołej obserwujemy znaczące zmiany związane z rozbudową miasta, poszerzaniem jego administracyjnych granic oraz upowszechnianiem się zabudowy jednorodzinnej tworzącej przedmieścia wszystkich zachodnich metropolii.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 21/2006,
13.10.2006
Ceny mieszkań idą szybko w górę i niejeden stwierdził już, że w tej sytuacji nie stać go na mieszkanie lub że musi kupić mniejsze. Czy i dla ciebie, mimo wcześniejszych planów i mimo tanich kredytów, kupno własnego mieszkania staje się czymś coraz mniej realnym? Poniżej spróbuję omówić sposób taniego nabycia, a właściwie „zrobienia” mieszkania. I nie chodzi o przerobienie strychu na mieszkanie.
Pogląd zawarty w piśmie resortu finansów w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli sieci telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych słusznie oburza operatorów telewizji kablowych i firmy telekomunikacyjne posiadające podziemne instalacje przesyłowe, ponieważ uwypukla wynaturzenie zasad określania wysokości daniny publicznej, jaką jest podatek od nieruchomości. Powinno też oburzać odbiorców usług świadczonych przez te podmioty, ponieważ to one będą pośrednio płatnikiem tego pokrętnego podatku.