Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” 20/2005,
14.10.2005
26 września br. weszła w życie znowelizowana ustawa „Prawo budowlane”. Zmiany, zawarte w osiemnastu artykułach ustawy, są ułatwieniem dla inwestorów. Znoszą one m.in. obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę w stosunku do niektórych obiektów i robót budowlanych.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 19/2005,
01.10.2005
Wysokość naszych dochody zależy od wielu różnych czynników i może się zmieniać bardzo szybko (np. w wyniku złego humoru szefa). Wydatki na mieszkanie wykazują natomiast niezwykłą stabilność, a jeżeli się zmieniają, to zazwyczaj tylko w jednym raczej nielubianym przez nas kierunku. Na szczęście w trudnej sytuacji życiowej można zwrócić się do Urzędu Miasta z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 19/2005,
01.10.2005
Uważajcie, kogo wpuszczacie do domu, bo może się zdarzyć, że nie pozbędziecie się cioci, która przyjechała do was na tydzień w odwiedziny, zanim nie zapewnicie jej innego pomieszczenia w tej samej lub pobliskiej miejscowości.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 17/2005,
05.09.2005
W prawie polskim nie znajdziemy definicji pojęcia kamienicy. Nie znajdziemy też szczegółowych spójnych unormowań dotyczących tego typu nieruchomości. W zasadzie trudno również wyznaczyć granicę między kamienicami a innymi nieruchomościami budynkowymi w miastach. Jednak w naszej rzeczywistości nieruchomości tego typu istnieją i rodzą wiele problemów zarówno w praktyce prawniczej, jak przy obrocie i zarządzaniu nimi.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 16/2005,
25.08.2005
Jeśli właśnie jesteśmy w trakcie budowy domu, na przyjemności zostaje niewiele czasu i pieniędzy. A dla tych, którzy są na etapie stanu surowego i mimo wszystko zamierzają jeszcze w tym roku spędzić w nowym domu swoją pierwszą Gwiazdkę, czas biegnie szybciej, niż wynikałoby to z ruchu wskazówek zegara. Pomimo letniej pory najwyższy czas pomyśleć o ogrzewaniu przyszłej siedziby.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 15/2005,
05.08.2005
W polskim prawie nie ma definicji kamienicy. Nie znajdziemy w nim również szczegółowych spójnych unormowań dotyczących tego typu nieruchomości. W zasadzie trudno również wyznaczyć granicę między kamienicami a innymi nieruchomościami budynkowymi w miastach. Ta sytuacja stwarza wiele problemów zarówno w praktyce prawniczej, jak w obrocie i zarządzaniu nimi.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 15/2005,
03.08.2005
Lipiec to tradycyjnie początek wakacji, czyli czas, kiedy większość z nas myśli o urlopie. Jednak czas letni niekoniecznie skutkuje całkowitym zastojem w branży nieruchomości. Osoby zainteresowane zakupem często do ostatnich chwil przed wyjazdem „śledzą” oferty, dzwonią z pytaniami i umawiają się na oglądanie tych, które wzbudziły ich zainteresowanie, a po powrocie z wakacji wracają do odłożonych na czas urlopu poszukiwań lub decydują się na kupno.