Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 6/2005,
30.03.2005
Ustawa o własności lokali z 1994 roku wprowadziła do polskiego systemu prawnego instytucję wspólnot mieszkaniowych. Pomimo że wspólnoty wpisały się już na trwałe w polski rynek mieszkaniowy, to nadal sposób ich działania nie dla wszystkich jest zrozumiały.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 5/2005,
11.03.2005
Zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów nie są rewolucyjnymi zmianami, na które czekali właściciele, ale zwiększają zasadniczo możliwości czerpania dochodów z najmu. Przede wszystkim rozgraniczają najem prywatny od najmu publicznego oraz w zakresie najmu prywatnego reaktywują uproszczoną formę najmu, tzw. najem okazjonalny.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 5/2005,
11.03.2005
Okres zimowy dla pośredników jest okresem przeznaczonym do podsumowań, kontroli i opracowywania planów na rok przyszły. W czasie przedświątecznym liczba klientów znacznie spada, po Nowym Roku zaś warunki zimowe zniechęcają do angażowania się w zakupy nieruchomości, często je w ogóle uniemożliwiają, kiedy np. działka, którą chcemy kupić jest niewidoczna spod grubej warstwy śniegu. Dlatego spadek zainteresowania szczególnie dotyczy gruntów – dla nich najlepszy jest okres od wiosny do późnej jesieni.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 4/2005,
28.02.2005
Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minął blisko rok. W tym czasie na rynku nieruchomości sporo się wydarzyło. Dlatego też redakcja „Krakowskiego Rynku Nieruchomości” przeprowadziła wśród małopolskich pośredników w obrocie nieruchomościami ankietę. Badanie, przeprowadzone na początku lutego na reprezentatywnej próbie respondentów, miało za zadanie wykazać, czy akcesja do struktur europejskich wpłynęła na sytuację na rynku
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 3/2005,
11.02.2005
Zakup mieszkania to jedna z prostszych transakcji dokonywanych na rynku nieruchomości, co jednak nie znaczy, że jest ona wolna od niebezpieczeństw, które zawczasu trzeba umieć zauważyć.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 2/2005,
01.02.2005
Przez lata zima była dla budowlańców porą odpoczynku przed sezonem budowlanym. Obecnie sytuacja się zmieniła. Inwestorzy często zmuszają wykonawców do wyścigu z czasem, nie zdając sobie do końca sprawy z konsekwencji prowadzenia robót w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych. Mimo ciągłego ulepszania parametrów zapraw budowlanych, wielu prac nie należy wykonywać zimą.