Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 15/2003,
10.01.2004
Przez wiele lat na Kazimierzu niewiele się działo. Inwestycje miejskie konsekwentnie omijały tę część miasta. Od kilku tygodni o Kazimierzu stało się bardzo głośno. Władze miejskie mówią o programie mającym na celu rewitalizację tej dzielnicy. Przedsiębiorcy, którzy ulokowali na Kazimierzu swoje puby i galerie i którzy zrobili tu wiele dobrego, obawiają się, że działania miasta wszystko to zepsują.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 24/2003,
12.12.2003
Jak dobrze przygotować i przeprowadzić remont domu lub mieszkania? Kiedy prace remontowe można wykonać samodzielnie, a kiedy warto zatrudnić specjalistów?
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 22/2003,
15.11.2003
W Polsce lata 70. były okresem masowego zastosowania prefabrykatów w budownictwie mieszkaniowym. Niestety, jakość tego budownictwa spadła poniżej wszelkich standardów. Choć era wielkiej płyty już się skończyła, dziś tysiące mieszkańców takich osiedli boryka się z pękającymi, krzywymi ścianami i sufitami, sypiącym się tynkiem czy szparami wokół okien i drzwi. Czy można to wszystko naprawić?
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 22/2003,
15.11.2003
Każda nieruchomość powinna mieć wytyczone i oznaczone granice na gruncie. W sytuacji, gdy te granice nie są jasno określone (na przykład z upływem czasu nastąpiło ich zatarcie), wystąpiły inne przyczyny powodujące wątpliwości co do ich przebiegu lub powstał spór co do przebiegu linii granicznej między właścicielami sąsiednich nieruchomości, konieczne może się okazać przeprowadzenie postępowania rozgraniczającego.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 22/2003,
15.11.2003
Przełom października i listopada to zazwyczaj nerwowy czas na budowie i gdybanie: chwyci, nie chwyci? Mróz, oczywiście. Bowiem przy obniżonych temperaturach nie powinno się prowadzić prac budowlanych na zewnątrz budynku. Co jednak zrobić, gdy harmonogram prac się przesunął i przynajmniej pewne roboty zakończyć trzeba?
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 17/2003,
05.09.2003
Timesharing jest segmentem rynku nieruchomości, który w porównaniu z innymi segmentami w największym stopniu bazuje na emocjach nabywców. Każdy przecież marzy o posiadaniu domu na rajskiej plaży. W tym emocjonalnym podejściu do oferty tkwi późniejsze przeświadczenie wielu nabywców, że zostali oszukani. Po zakończeniu wypoczynku, kiedy mijają emocje i nabywcy wreszcie zaczynają chłodno kalkulować, dochodzą do wniosku, że ich decyzja była pochopna.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 15/2003,
08.08.2003
Na rynku nieruchomości prezentowane są oferty zakupu mieszkań i domów jednorodzinnych budowanych przez deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe. O wyborze danej oferty najczęściej decyduje jej cena i lokalizacja. Warto jednak wiedzieć, że istotny jest również wybór kontrahenta, wiąże się bowiem z zupełnie inną sytuacją prawną przyszłego nabywcy.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 14/2003,
25.07.2003
Nie warto "oszczędzać" na podatku od czynności cywilnoprawnych poprzez zaniżenie wartości transakcji podanej w akcie notarialnym. Postępowanie podatkowe, na jakie się narażamy, nie jest warte takiej oszczędności.