Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 15/2004,
06.08.2004
Mijają trzy miesiące od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jednocześnie upływa trzeci miesiąc odczuwalnego spadku sprzedaży nieruchomości, zarówno mieszkań, działek, jak i domów. Pośrednicy jednak patrzą w przyszłość z optymizmem, odczuwalny jest już większy ruch w biurach nieruchomości. Klienci, którzy czekali na ustabilizowanie się rynku nieruchomości po 1 maja, ponownie zaczynają się zastanawiać nad zainwestowaniem swoich oszczędności. Sprawdzają obecny poziom cen i ... decydują się na pierwsze zakupy.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 13/2004,
09.07.2004
Zmiana ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców była spowodowana faktem wejścia Polski do Unii Europejskiej i koniecznością wypełnienia zobowiązań traktatowych, zgodnie z którymi obywatele państw członkowskich muszą być traktowani tak jak obywatele Polski, także w zakresie zasad nabywania nieruchomości.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 13/2004,
09.07.2004
Według analityków Polska jest nadal najszybciej rozwijającym się krajem w Europie. Wysoki wzrost gospodarczy oraz niższe niż w „starych” krajach Unii Europejskiej podatki powodują, że dużo zagranicznych firm coraz chętniej lokuje swój kapitał w naszym kraju.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 12/2004,
25.06.2004
Celem prac wykończeniowych we wnętrzach budynku jest zapewnienie przyszłym użytkownikom odpowiedniej estetyki, komfortu i korzystnego mikroklimatu pomieszczeń. Wykończenie powierzchni wewnętrznych ścian i sufitów sprowadza się z reguły do naniesienia tynków lub szpachli, wykonania robót malarskich, naklejenia tapet albo wykonania okładzin powierzchniowych.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 11/2004,
11.06.2004
Celem umowy przedwstępnej sprzedaży jest związanie stron, a jednocześnie umożliwienie im przygotowania się do zawarcia przyszłej umowy przyrzeczonej poprzez stworzenie między stronami więzi zobowiązaniowej.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości",
11.06.2004
Jesteśmy już krajem unijnym, lecz mimo że w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań w Krakowie znacznie wzrosły, w porównaniu do innych miast europejskich nadal należą one do najniższych.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 9/2004,
14.05.2004
Kwiecień 2004 r. to miesiąc, w którym można było zaobserwować zwiększone zainteresowanie na rynku nieruchomości. „Byle zdążyć przed 1 maja!” – z takiego założenia wychodziło wiele osób, obawiając się tego, co będzie po pierwszym.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 9/2004,
14.05.2004
Problem rozbieżności między ceną sprzedaży zawartą w akcie notarialnym a wyceną nieruchomości dokonaną przez urząd skarbowy nie jest jedynym problemem, z jakim może się zetknąć kupujący. Oprócz właściwej oceny wartości nieruchomości, nabywca musi być w stanie udowodnić, skąd pochodzą pieniądze, za które kupił nieruchomość.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 8/2004,
23.04.2004
Najczęściej występującą służebnością gruntową jest służebność przejazdu i przechodu. Służebność ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na możliwości przechodzenia i przejeżdżania przez cudzą nieruchomość, a powstaje najczęściej w wyniku zawartej umowy lub orzeczenia sądowego, rzadziej w wyniku decyzji administracyjnej.