Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" 2/2007,
23.01.2007
Pełna ochrona domu nie jest możliwa do zrealizowania za rozsądną cenę. Można jedynie starać się zniechęcić włamywaczy, stawiając możliwie jak najwięcej przeszkód na ich drodze. Niestety „fachowiec”, jeśli będzie miał sprzyjające warunki, poradzi sobie z każdym zabezpieczeniem.
Warto przyjrzeć się bliżej mechanizmom naliczania daniny publicznej, jaką jest opłata za wieczyste użytkowanie gruntu – konstrukcja wyjątkowo kiepska i skazana na to, że jest i będzie źródłem konfliktów i napięć społecznych. Z mało którą daniną publiczną wiążą się bowiem tak niejednoznaczne i uznaniowe zasady naliczania.
Klienci w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, najbardziej poszukiwali mieszkań dwupokojowych – ocenia Agnieszka Zielińska, specjalista ds. rynku pierwotnego z Salonu Dewelopera.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" 1/2007,
08.01.2007
W 2007 roku sytuacja się ustabilizuje. Nastąpi równowaga między popytem i podażą, pojawią się nowe nieruchomości wystawione do sprzedaży oraz powróci fala kupujących. Transakcje będą się odbywać na warunkach korzystnych dla obu stron, a nie jak w „szalonym” 2006 roku na warunkach sprzedającego.
Rynek pierwotny rozwija się agresywnie, deweloperzy sprzedają nowe inwestycje jeszcze na etapie realizacji, ceny ciągle rosną... Taki trend będzie się utrzymywał również w 2007 roku.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz systemów ociepleń (SSO) / "Kreator-Projekty",
22.12.2006
Wraz z nadejściem zimy kończy się sezon na zewnętrzne roboty budowlane. Podsumujmy więc sukcesy i porażki technologii ociepleń budynków niegdyś zwanej lekką-mokrą, obecnie – nie wiadomo na jak długo – bezspoinową.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 25/2006,
14.12.2006
Powoli rozwija się w Krakowie rynek apartamentów – szczególnie komfortowych mieszkań dla bardzo bogatych ludzi. Szybki rozwój gospodarki oraz coraz szybszy napływ kapitału zagranicznego pozwalają prognozować, że popyt na „mieszkania za milion” nie tylko nie osłabnie, ale w przyszłości będzie rosnąć.
Decyzję o postawieniu kominka najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Architekt znajdzie wtedy odpowiednie dla niego miejsce, dostosuje komin i wzmocni strop.