Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 20/2006,
05.10.2006
Od początku 2006 r. występuje stały wysoki popyt na zakup mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, zwłaszcza w dużych miastach Polski. Sytuacja ta utrzymuje się od połowy 2004 r. i ma swoją genezę w ówczesnym uwolnieniu źródeł finansowania zakupu, tj. niskim oprocentowaniu i dużej dostępności kredytów mieszkaniowych oferowanych przez banki w Polsce.
Jeszcze kilka lat temu poszukujący mieszkań w Warszawie zastrzegali, że nie chcą mieszkać na parterze lub ostatnim piętrze. Na rynku wtórnym parter zawsze uchodził za najmniej popularną kondygnację, a na jego sprzedaż klienci oczekiwali znacznie dłużej niż w przypadku mieszkań położonych na innych piętrach. Analitycy firmy Polanowscy Nieruchomości postanowili sprawdzić, jak sytuacja wygląda w obecnych, nieco innych uwarunkowaniach rynkowych.
Według raportu przygotowanego przez agencję nieruchomości Metrohouse S.A. wielka płyta jest najmniej opłacalną inwestycją na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kupując mieszkanie zbudowane w tej technologii, w perspektywie kilku lat, zarobimy znacznie mniej niż w przypadku wyboru mieszkań z cegły czy innych materiałów.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 14/2006,
03.07.2006
Coraz więcej turystów odwiedzających Kraków zatrzymuje się w specjalnie przeznaczonych dla nich apartamentach, głównie w centrum miasta. Dla kilkuosobowych rodzin wynajem mieszkania na kilka dni okazuje się stosunkowo tanim i bardzo wygodnym sposobem spędzenia wakacji pod Wawelem.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 5/2006,
08.03.2006
W ciągu ostatnich kilku lat Kazimierz stał się bardzo popularnym zakątkiem Krakowa. Swoim nieodpartym urokiem przyciąga rzesze turystów z całego świata. Coraz częściej jest również postrzegany jako miejsce inwestycji dla osób przyjeżdżających z różnych terenów Polski i z Europy. Zakup mieszkania w tej jednej z najstarszych części Krakowa może okazać się fantastyczną lokatą kapitału.
Źródło: opracowane na podstawie transakcji dokonanych w 2005 r. za pośrednictwem Polanowscy Nieruchomości sp. z o.o.,
17.01.2006
2005 r. był ciekawym okresem na wtórnym rynku mieszkaniowym w Warszawie. Coraz bardziej widoczne są zmiany i rozmiary inwestycji w nieruchomości oraz większa dojrzałość tego sektora gospodarki. Znamienne dla 2005 r. było uspokojenie i względna stabilizacja rynku po akcesji do struktur UE oraz postępujący wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym spowodowany niską podażą przede wszystkim w IV kwartale roku.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 24/2005,
09.12.2005
Dla inwestorów jednym z najważniejszych czynników wpływających na podejmowanie decyzji lokalizacyjnej są odpowiednie oferty nieruchomości, w szczególności działki. Dobrych ofert w Małopolsce jest niewiele, a na pozyskanie następnego takiego inwestora jak MAN, który kupił 142 ha, region może czekać wiele lat. Nikt w Małopolsce nie dysponuje nieruchomością większą niż 40–50 ha.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 23/2005,
25.11.2005
W trzecim kwartale bieżącego roku odnotowano największą od początku roku liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. Czy ostatni kwartał mijającego roku okaże się – zgodnie z trwająca od kilku lat tendencją – jeszcze lepszy dla budownictwa? Na odpowiedź musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy.
Źródło: Na podstawie danych transakcyjnych firmy Polanowscy Nieruchomości sp. z o.o.,
22.11.2005
Porównując III kwartał 2005 r. z analogicznym okresem poprzedniego roku, widoczny jest 6-procentowy wzrost popytu na nieruchomości mieszkalne na rynku wtórnym.