Choć ponad połowa osób (54 proc.), które wzięły udział w sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl, zatrudniłaby robotników zza wschodniej granicy, to nie brakuje też przeciwników takiego rozwiązania.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 15/2007,
26.07.2007
Mieszkań o stosunkowo niskim standardzie w Krakowie – podobnie jak w każdym innym dużym polskim mieście – jest dosyć i nie ma potrzeby budowania kolejnych, dla lokatorów komunalnych. Problemem jest raczej struktura własności. Miasta posiadają za mało mieszkań komunalnych i uzupełniają niedobory, budując nowe lokale, a właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty, z powodu zbyt wysokich cen nie mogą sprzedać swoich nieruchomości, bo nie stać ich na nowe. W obecnej sytuacji powinno się zacząć na szerszą skalę przeznaczać mieszkania w blokach z wielkiej płyty lokatorom komunalnym. Niezbędna jest tutaj inicjatywa i strategiczne działanie ze strony władz samorządowych.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 15/2007,
26.07.2007
W Ministerstwie Infrastruktury przygotowywany jest projekt ustawy o systemie oceny energetycznej budynków. Nowe przepisy mają nakładać na właścicieli budynków oraz mieszkań obowiązek uzyskiwania certyfikatu energetycznego. Ich celem jest dostosowanie polskiego prawa do postanowień Dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Wolno stojący dom jednorodzinny to dla większości z nas idealne miejsce do życia. Aż 80 proc. osób, które wzięły udział w sondzie opublikowanej przez portal KRN.pl, wybrało właśnie ten rodzaj zabudowy jako preferowany.
W Polsce dalej brakuje mieszkań – tego zdania jest ponad połowa osób, które wzięły udział w sondzie portalu KRN.pl. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany.
Pomimo że coraz częściej mówi się o tym, iż obecnie kredyty hipoteczne najlepiej brać w złotówkach, frank szwajcarski cieszy się niesłabnącą popularnością.
Większość (prawie 60 proc.) osób, które wzięły udział w sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl, zdecydowanie negatywnie ocenia działania rządu w sprawach polityki mieszkaniowej. Jednak to nie wszyscy, którzy krytycznie odnoszą się do tych działań.
Większość z nas uważa ogradzanie osiedli i zespołów mieszkaniowych za dobry pomysł, choć – jak przyznaje spora część osób – nie zawsze gwarantujący skuteczną ochronę.
Budowa domu jest bardziej opłacalna niż kupno mieszkania – tak uważa połowa (49,5 proc.) uczestników sondy przeprowadzonej ostatnio przez portal KRN.pl. Przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany (25,8 proc.), a 16,5 proc. respondentów twierdzi, że nie ma istotnej różnicy w cenie pomiędzy budową domu a kupnem mieszkania.
Ponad połowa (55 proc.) osób, które wzięły udział w sondzie portalu KRN.pl jest przeciwna możliwości wykupywania mieszkań spółdzielczych za symboliczne kwoty. Odmiennego zdania jest 43 proc. respondentów.