Jaki czynnik najbardziej winduje cenę nieruchomości? W sondzie, która w ubiegłym tygodniu była zamieszczona w portalu KRN.pl, pytaliśmy o to, co – zdaniem respondentów – najbardziej wpływa na ceny nowych nieruchomości.
Blisko połowa (47 proc.) uczestników publikowanej w portalu KRN.pl sondy deklaruje, że byłaby w stanie przeznaczyć na zakup domu lub mieszkania kwotę poniżej 200 tys. zł. Co za to można kupić?
W ciągu kilkunastu lat znaczenie budownictwa spółdzielczego niewątpliwie zmalało. Przynajmniej pod względem wielkości udziału w rynku nowych mieszkań. Bo jeśli chodzi o zasoby, to spółdzielnie wciąż są potentatami.
Coraz więcej osób nie zamierza korzystać z usług dewelopera czy pośrednika. Taki wniosek nasuwa się po analizie wyników sondy, jaką w ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy w portalu KRN.pl. Odwiedzającym naszą witrynę zadaliśmy pytanie, jaką nieruchomość najchętniej by kupili: mieszkanie czy dom, na rynku pierwotnym czy wtórnym, a może działkę?
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" 3/2007,
08.02.2007
W różnych badaniach nawet połowa Polaków deklaruje chęć zmiany w najbliższej przyszłości swojej nieruchomości na lepszą. W Krakowie to zadanie wydaje się coraz trudniejsze, choć jest jeszcze kilka sposobów na tani – lub przynajmniej względni tani – lokal…
Od kilkunastu miesięcy na rynku nieruchomości trwa prawdziwy boom. Najnowszy raport firmy Gemius SA pokazuje, co wpływa na decyzje internautów kupujących mieszkanie.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 25/2006,
14.12.2006
Powoli rozwija się w Krakowie rynek apartamentów – szczególnie komfortowych mieszkań dla bardzo bogatych ludzi. Szybki rozwój gospodarki oraz coraz szybszy napływ kapitału zagranicznego pozwalają prognozować, że popyt na „mieszkania za milion” nie tylko nie osłabnie, ale w przyszłości będzie rosnąć.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 22/2006,
27.10.2006
Początek roku akademickiego to tradycyjnie najgorętszy okres na rynku mieszkań przeznaczonych na wynajem. Powracający po wakacjach studenci wynajmują każdy dostępny lokal i powodują, że w tym okresie ceny rosną nawet o kilka procent. Wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy powstające w Krakowie powodują, że rośnie także zapotrzebowanie na mieszkania ze strony przyjezdnych pracowników, także z zagranicy. Rosnący popyt oraz bardzo szybko rosnące ceny mieszkań powodują, że koszt wynajmu w ciągu ostatniego roku znacznie wzrósł. Mimo tego znalezienie ładnego mieszkania w rozsądnej cenie zabiera wiele dni poszukiwań.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 20/2006,
06.10.2006
Dobre wyniki gospodarcze przyciągają uwagę zagranicznych inwestorów, którzy w 2006 r. nasilili ekspansję na polski rynek, przewidując utrzymanie w nadchodzących latach wysokiej rentowności inwestycji. Na rynku nieruchomości komercyjnych szczególne zainteresowanie budzą sektory: nowoczesnych powierzchni biurowych oraz gruntów inwestycyjnych.