Pogląd zawarty w piśmie resortu finansów w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli sieci telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych słusznie oburza operatorów telewizji kablowych i firmy telekomunikacyjne posiadające podziemne instalacje przesyłowe, ponieważ uwypukla wynaturzenie zasad określania wysokości daniny publicznej, jaką jest podatek od nieruchomości. Powinno też oburzać odbiorców usług świadczonych przez te podmioty, ponieważ to one będą pośrednio płatnikiem tego pokrętnego podatku.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 21/2006,
09.10.2006
Często wymienia się brak planów zagospodarowania przestrzennego jako jeden z głównych czynników hamujących procesy inwestycyjne. Czy rzeczywiście tak jest? – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Zagospodarowanie przestrzenne Krakowa”, zorganizowanej przez Informedia Polska 3–4 października w Krakowie.
Generalnie można stwierdzić, że projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie przepisów dotyczących rzeczoznawców i operatu szacunkowego wprowadza oczywiste, kosmetyczne poprawki usuwające niedogodności dostrzeżone podczas codziennej eksploatacji ustawy. Treść ustawy jest doprecyzowywana i rozbudowywana. Żadnych rewolucji i rewelacji. Na kosmetyce się rzecz zaczyna i kończy.
Nie wszyscy decydują się na zmianę stanu prawnego swoich nieruchomości. Czy słusznie robią, czekając na lepsze czasy? Czy obawiają się zawiłych formalności? A może nie potrafią zdecydować, co się bardziej opłaca?
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 18/2006,
31.08.2006
10 tysięcy złotych za metr kw. mieszkania na Ruczaju czy nawet Kurdwanowie? Jeżeli wzrost cen trochę wyhamuje, to perspektywa pięciu lat. Jeżeli utrzyma się dotychczasowe tempo, to tak będzie już za trzy...
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 22/2005,
12.11.2005
Od ponad roku na rynku powierzchni biurowych w Krakowie widoczny jest bardzo duży popyt. Wynajęte zostały powierzchnie w budynkach, które przez lata borykały się z brakiem klientów. Wynajęcie większych powierzchni jest w tej chwili bardzo trudne. Ceny rosną, ale stosunkowo wolno. Ciągle buduje się bardzo mało nowych biurowców.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 20/2005,
24.10.2005
Na krakowskim rynku jest obecnie bardzo mało ofert nieruchomości. Każde, w miarę rozsądnie wycenione mieszkanie pojawiające się na rynku, znika bardzo szybko. Ceny znowu rosną szybko i nic nie zapowiada końca tego utrzymującego się od trzech lat trendu.