Kredyt hipoteczny odznacza się wśród innych kredytów pewną specyfiką. Charakteryzują go bowiem bardzo niskie oprocentowanie, długi okres spłaty oraz solidne zabezpieczenie – którym najczęściej jest finansowana nieruchomość.
Decydując się na zakup lub budowę mieszkania, większość z nas nie uniknie zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Kredyt taki zaciągamy zwykle na wiele lat, a jego suma to wielokrotność przeciętnych zarobków. Jest to więc decyzja poważna, dlatego decydując się na kredyt, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert banków i podpisywaniu wybranej umowy kredytowej.
Podczas prawie każdej rozmowy prowadzonej z klientami na temat kredytu hipotecznego pada następujące pytanie – co się stanie, kiedy z powodu jakiś wydarzeń losowych nie będziemy mogli spłacać kredytu? Czy wtedy bank zabierze nam mieszkanie, dom?
Coraz częściej przedstawiciele polskiej klasy średniej decydują się na zakup lokum za granicą. Większość wybiera Hiszpanię, która jest ostatnio trendy - dzięki Brytyjczykom, Niemcom, Holendrom i Skandynawom masowo przeprowadzającym się tam, by założyć firmę albo zamieszkać po przejściu na emeryturę.
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 21/2006,
13.10.2006
Ceny mieszkań idą szybko w górę i niejeden stwierdził już, że w tej sytuacji nie stać go na mieszkanie lub że musi kupić mniejsze. Czy i dla ciebie, mimo wcześniejszych planów i mimo tanich kredytów, kupno własnego mieszkania staje się czymś coraz mniej realnym? Poniżej spróbuję omówić sposób taniego nabycia, a właściwie „zrobienia” mieszkania. I nie chodzi o przerobienie strychu na mieszkanie.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 7/2006,
31.03.2006
Nieruchomości w Krakowie i okolicach od kilku lat systematycznie drożeją i – wbrew przewidywaniom analityków – coraz szybciej. Kupienie nieruchomości to dla wielu osób nie tylko metoda zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, ale także – a czasami przede wszystkim – lokata kapitału.