Plac składowy to konieczny element każdej budowy. Każdy, kto budował dom, dobrze wie, że plac budowy potrafi przypominać pole bitwy. Jeśli zdecydujemy się, aby wybrana hurtownia systematycznie dostarczała materiały, na placu możemy mieć tylko te, które są potrzebne na danym etapie budowy.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 9/2009,
20.05.2009
Od lat debatujemy w Krakowie nad wysoką zabudową – czy w ogóle może się pojawić w mieście, a jeśli tak, to jakie powinny być jej gabaryty oraz gdzie nie będzie zanadto ingerować w sylwetę zabytkowego centrum. Nieco przekornie zajmijmy się więc tematem, który w przeciwieństwie do drapaczy chmur jest zbliżony do poziomu gruntu – tzw. małą architekturą.
Zastąpienie trudno dostępnych i coraz droższych paliw kopalnych niewyczerpalnymi i tanimi źródłami energii, redukcja efektu cieplarnianego, zmniejszenie uzależnienia od obcych źródeł energii to tylko niektóre korzyści płynące z zastosowania odnawialnych źródeł energii.
Budowa domu to często największe przedsięwzięcie w naszym życiu. Większość inwestorów nie ma praktycznej wiedzy o budowie domu i musi zaufać specjalistom, którzy realizują i nadzorują kolejne etapy jego budowy. Warto zatem wiedzieć, z kim będziemy współpracować i na czym polega praca fachowców budowlanych.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 3/2009,
23.02.2009
Wiele się mówi o dynamicznym rozwoju gospodarczym Krakowa w ciągu ostatnich kilkunastu lat, warto jednak pamiętać, że działalność biznesowa jest wpisana w historię naszego miasta od wieków. Już kilkaset lat temu Kraków był prężnym ośrodkiem miejskim i głównym centrum handlowym w kraju.
W budynkach jednorodzinnych największe straty ciepła związane są ze ścianami zewnętrznymi. W skrajnym przypadku przez ściany zewnętrzne „ucieka” nawet 35 proc. ciepła z całego domu, dlatego prawidłowy dobór elementów ściennych jest niezmiernie istotny z punktu widzenia kosztów eksploatacji budynku.
Warunki ogólne prowadzenia prac murarskich w okresie zimowym podane są w Instrukcji ITB nr 282 Wykonywanie konstrukcji budowlanych w obniżonych temperaturach. Murowanie w warunkach zimowych (w temperaturach poniżej +5°C) z bloczków z betonu komórkowego H+H jest możliwe po spełnieniu kilku wymagań, które powinny być podczas robót bezwzględnie przestrzegane.
Aby wymarzony dom spełniał wszystkie nasze oczekiwania, musimy pomyśleć nad jego funkcjonalnością już na etapie projektu. Kluczem do sukcesu jest planowanie. Wnikliwie przeprowadzona analiza pozwoli uświadomić sobie, jak duża powierzchnia potrzebna będzie, aby dom był funkcjonalny.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 24/2008,
05.01.2009
Do niedawna z nastaniem zimowych chłodów budowy pustoszały. Dziś postęp technologiczny sprawił, że nawet przy niskich temperaturach można budować dom. Oczywiście, pod pewnymi warunkami.