Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Dom na miarę potrzeb

Aby wymarzony dom spełniał wszystkie nasze oczekiwania, musimy pomyśleć nad jego funkcjonalnością już na etapie projektu. Kluczem do sukcesu jest planowanie. Wnikliwie przeprowadzona analiza pozwoli uświadomić sobie, jak duża powierzchnia potrzebna będzie, aby dom był funkcjonalny. Z drugiej strony warto pamiętać, że nasze potrzeby z czasem mogą ulec zmianie, dlatego dom powinien dać się łatwo przekształcać.

 
 
Jeśli dobrze określimy potrzebną powierzchnię domu, sukces może zagwarantować przede wszystkim odpowiedni projekt. Wad źle dobranego, niefunkcjonalnego projektu nie zrekompensuje ani dobra i trwała konstrukcja, ani jakość wykonawstwa, ani zastosowanie materiałów wysokiej jakości, ani wyliczona z zapasem powierzchnia.
 
 
Dobry projekt
 
Dobry wygląd i funkcjonalność domu może zapewnić tylko odpowiedni projekt, dlatego bardzo ważna jest współpraca z doświadczonym architektem. To, jak będzie się nam mieszkało w nowym domu i jak będziemy się w nim czuli, zależy od tego, czy projekt zostanie dostosowany do naszych potrzeb. W domu wybudowanym zgodnie z właściwie rozplanowanym i przemyślanym projektem będzie nam się dobrze mieszkało nawet wtedy, gdy będzie prosty, skromny i nie będzie się niczym wyróżniał z otoczenia. Z upływem lat gromadzone przez nas przedmioty i pamiątki sprawią, że dom nabierze indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru. Przyczyni się do tego także ogród, jaki wokół domu stworzymy – choćby był naprawdę niewielki.
 
 
 
Wielofunkcyjność
 
Współczesne domy muszą spełniać wiele funkcji i odpowiadać potrzebom domowników. Inwestorzy chcą mieć pewność, że budując swoje wymarzone cztery kąty, tworzą kompleksowe budynki nie tylko do mieszkania, ale także do rozrywki i wypoczynku dla wszystkich członków rodziny – mówi architekt Richard Kulikowski, prezes firmy Arde-Haus, budującej domy w 100 dni.
Właściwie zaprojektowany dom powinien łączyć wiele funkcji, zapewnić relaks, dać możliwość realizacji własnych pasji, zagwarantować wypoczynek nie tylko nam, ale i naszym dzieciom.
 
 
 
Odpowiednia wielkość
 
Najważniejsze jest, aby dom miał odpowiednią powierzchnię – nie za małą i nie za dużą. Receptą na to jest dostosowanie domu do potrzeb mieszkańców, a ściślej – do czynności, jakie będą oni w nim wykonywać. Do niektórych potrzebna jest wspólna otwarta przestrzeń, do innych – prywatność i spokój, czyli pomieszczenia wydzielone, do których nie docierają odgłosy z całego domu.
 
Mieszkańcy bloków, rozpoczynając budowę własnego domu, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo dom różni się od mieszkania. Przytłoczeni jego ciasnotą i niewygodami, powiększają dwu-, a nawet trzykrotnie powierzchnię każdego pomieszczenia i na tej podstawie szacują powierzchnię przyszłego domu.
 
Racjonalną wielkość domu najlepiej określić na podstawie autentycznych potrzeb, przyzwyczajeń i upodobań członków rodziny. Zastanówmy się więc, czy będzie to dom otwarty, odwiedzany często przez rodzinę i przyjaciół oraz przez rówieśników dzieci, czy też przeciwnie – dom-sypialnia, w którym mieszkańcy będą spotykać się co najwyżej przy niedzielnym obiedzie, czy w domu będzie się pracować, czy tylko spędzać wolny czas po pracy?
 

Przyszłemu domowi warto poświęcić najwięcej uwagi już na etapie planowania, a nie po rozpoczęciu samej budowy – podkreśla Richard Kulikowski, prezes firmy Arde-Haus. Wtedy jest odpowiedni czas na rozmowy z rodziną i wymianę poglądów na temat projektu i samej wielkości domu.

 

Źródło: Budowlany.pl ,  2009.01.12
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zimowy sezon budowlany
Artykuł
Zimowy sezon budowlany