Podstawowymi podmiotami na pierwotnym rynku nieruchomości są: deweloperzy i inwestorzy, banki oraz klienci. To przede wszystkim działania tych grup wpływają na kształtowanie się sytuacji na rynku.
W czasach, gdy pozyskiwanie surowców konwencjonalnych staje się coraz trudniejsze, warto zastanowić się nad zastosowaniem w budownictwie jednorodzinnym nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM), „Krakowski Rynek Nieruchomości” i portal KRN.pl przeprowadzili wśród członków SBDiM ankietę dotyczącą sytuacji na krakowskim pierwotnym rynku nieruchomości. Odpowiedziało na nią 23 deweloperów z Krakowa i okolic.
Podczas pierwszej w tym roku Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań została nareszcie przełamana dominacja kobiet, które do tej pory przodowały na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pod względem wyników w nauce. Najlepszym studentem został bowiem Krystian Krawczyk.
Na terenie Małopolski istnieje wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, dla których szansę na rozwój stanowi zastosowanie zasady partnerstwa publiczno-prywatnego. O wsparciu dla PPP rozmawiali podczas międzynarodowego forum, które odbyło się w Krakowie 25 lutego, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, władz regionu, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, eksperci rynku PPP oraz biznesmeni i inwestorzy.
Przy obecnej sytuacji na rynku pracy w sektorze nieruchomości możemy mówić o pewnej proporcji, zarówno ze strony zainteresowanych zmianą pracą osób, jak i oferowanych miejsc pracy. Rozmaite firmy poszukują różnych osób do pracy, zależnie od profilu prowadzonego biznesu, charakterystyki firmy i tego, czym się ona głównie zajmuje, natomiast niezmiennie wszystkie firmy poszukują specjalistów.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 526 z dnia 2009-01-22,
16.02.2009
Handel już chyba na dobre przeniósł się z centrów miast do hipermarketów, galerii i pasaży. Przedsiębiorcy otwierający swoje sklepy lub punkty usługowe w tego rodzaju miejscach jak nigdzie indziej muszą uważać na przedkładane im do podpisu umowy najmu.
Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy pokazują, że chociaż w związku z zaostrzeniem przez banki polityki kredytowej i rosnącym bezrobociem, mieszkania są obecnie trudniej dostępne niż kilka miesięcy temu, to wymagania potencjalnych klientów pozostają wysokie.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 1/2009,
09.02.2009
Bez względu na pewne niedogodności związane z mieszkaniem w ścisłym centrum miasta, wciąż jeszcze tak zwany dobry adres jest synonimem prestiżu i życiowego sukcesu. Cóż jednak zrobić, gdy odpowiedniego adresu na rynku brakuje? Odpowiedź jest prosta: należy go sobie stworzyć.