Sprzedaż domu jednorodzinnego to duże przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Popyt na tego typu nieruchomości jest spory, szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Co jednak wpływa na ostateczną cenę domu poza jego lokalizacją i jak rzetelnie ją określić?
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych decyzji w życiu człowieka. Wybór odpowiedniego lokum wiąże się nie tylko z konsekwencjami finansowymi, ale także z wpływem na codzienne życie i samopoczucie. Warto więc podejść do tego procesu z odpowiednią uwagą i rozwagą. Oto kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę, zarówno przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, jak i od dewelopera.
Działki należące do ROD (Rodzinnych Ogródków Działkowych) długo kojarzyły się z emerytami, spędzającymi wolny czas na sadzeniu i pielęgnacji roślin. Jednak w czasie pandemii pogląd ten diametralnie się zmienił, a ROD-y przeżywały prawdziwy renesans. Ich ceny poszybowały w górę nawet o kilkaset procent, a dostępność w ciągu kilku tygodni spadła niemal do zera. W ostatnich miesiącach coś jednak zaczęło się zmieniać.
Przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy budynkowej ma na celu odejście od paliw kopalnych w budownictwie oraz zmniejszenie zużycia energii. Wymaga to wprowadzenia licznych zmian. Konieczne będzie m.in. stworzenie klas efektywności energetycznej oraz renowacja najbardziej energochłonnych nieruchomości. Szacuje się, że może to dotyczyć ponad miliona budynków.
Planując aranżację dowolnego pomieszczenia, warto uwzględnić w takim projekcie nie tylko podstawowe elementy, takie jak kolory podłóg i ścian czy meble, jakie chcemy umieścić we wnętrzu, ale również ozdoby. Obecnie oferta tanich i efektownych dekoracji ściennych jest zróżnicowana. Dzięki temu niezależnie od tego, jaki styl aranżacyjny preferujemy, a także jakie wnętrze urządzamy, z łatwością znajdziemy produkt dostosowany do naszych potrzeb. Wśród najczęściej nabywanych tego typu elementów prym wiodą zarówno listwy dekoracyjne, jak i sztukateria. Czym wyróżniają się te rozwiązania i dlaczego warto na nie postawić? Podpowiadamy.
Mimo że od kilku miesięcy głośno jest o zapowiadanym kredycie 0 proc., nie jest to jedyny program wspierający mieszkalnictwo, jaki chce wprowadzić nowy rząd. Stawia on na mocne wsparcie budownictwa społecznego oraz komunalnego, na które chce przeznaczyć ogromne środki finansowe. Czy w związku z tym w ciągu najbliższych 6 lat sytuacja mieszkaniowa Polaków ulegnie poprawie?
Mimo że ceny mieszkań w Polsce są obecnie naprawdę wysokie, nie zniechęcają potencjalnych kupców. W ubiegłym miesiącu do BIK-u trafiło niemal 30 000 wniosków kredytowych. To o ponad 33 proc. więcej, niż w marcu 2023 r.
Marzysz, aby zamieszkać w rzeczywistości jednej z bajek Disneya? Realizacja może być bliższa, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Koncern postanowił urzeczywistnić przestrzenie ze swoich animacji i zbudować osiedle... na pustyni.
20 tys. za mkw. - to średnia cena kawalerek z rynku wtórnego w Warszawie. Tak drogo w polskiej mieszkaniówce jeszcze nie było. Czy ceny nieruchomości w kolejnych miesiącach dalej będą szybować w górę? Odpowiadamy.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, który jeszcze w tym roku zastąpi „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Ułatwi on zakup pierwszej nieruchomości osobom, które do tej pory miały problem z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Wiemy już, jakie będą kryteria programu i jakie warunki trzeba będzie spełnić, by z niego skorzystać.