Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Piwnica, komórka lokatorska czy boks rowerowy – co je różni?

Przestrzeń ułatwiająca przechowywanie różnorodnych przedmiotów jest dużym atutem mieszkania. W przeszłości w budownictwie z czasów PRL-u dominowały piwnice. Popularne były również części wspólne takie, jak suszarnie czy wózkownie. Obecnie wypierają je komórki lokatorskie i boksy rowerowe. Co je charakteryzuje?
 

Czym jest pomieszczenie przynależne?

 
Zgodnie z zapisami ustawy o własności lokali, pomieszczenie przynależne stanowi część składową lokalu, która nie musi przylegać bezpośrednio do mieszkania. Co więcej, może znajdować się w innym budynku. Musi natomiast znajdować się na tej samej działce, na której nieruchomość mieszkalna.
 
Za pomieszczenie przynależne można uznać piwnicę, komórkę lokatorską, boks rowerowy, strych czy garaż. Należą do nich także przestrzenie wspólne takie, jak wspomniana wcześniej suszarnia czy wózkownia, z których korzystać mogą wszyscy lokatorzy. Trzeba jednak pamiętać, że żaden mieszkaniec nie ma do niej prawa na wyłączność. Kupując nieruchomość, warto sprawdzić, jaki rodzaj pomieszczeń przynależnych oferuje dany budynek oraz zastanowić się, które z nich będą dla nas przydatne.
 

Co różni piwnicę od komórki lokatorskiej?

 
Piwnice są pomieszczeniami powszechnie spotykanymi w starszym budownictwie. Zazwyczaj więc mamy z nimi do czynienia, kupując mieszkanie z rynku wtórnego. Najczęściej znajdowały się one w osobno wydzielonych częściach budynku (w większości przypadków na kondygnacji podziemnej), były dość przestronne i posiadały łatwy dostęp do klatki schodowej. Dzięki temu przechowywanie w nich różnych, nawet wielkogabarytowych przedmiotów i sprzętów, nie stanowiło problemu.
 
Komórki lokatorskie mają natomiast znacznie mniejszą powierzchnię niż tradycyjne piwnice, a co za tym idzie, są mniej pojemne. Często znajdują się w różnych częściach budynku, niekoniecznie w bliskiej odległości mieszkania. Ich mały rozmiar sprawia, że nie nadają się do przechowywania dużych przedmiotów takich, jak np. nieużywane meble czy sprzęt sportowy. To powoduje, że często są postrzegane jako znacznie mniej atrakcyjne, niż piwnice.
 
Niemniej jednak komórki lokatorskie mają również pewne zalety. Dzięki temu, że najczęściej znajdują się na kondygnacjach nadziemnych, nie wymagają dodatkowego oświetlenia. Są również mniej narażone na zawilgocenie. Tego typu pomieszczenia sprawdzą się w przypadku osób, które potrzebują dodatkowej powierzchni do przechowywania niewielkich przedmiotów. Zazwyczaj za komórkę lokatorską należy dodatkowo zapłacić. Jej koszt waha się w granicach 2000 - 5000 zł/mkw. w zależności od miejscowości. Powierzchnia komórki lokatorskiej to ok. 2-4 mkw., co oznacza, że decydując się na jej zakup, trzeba dopłacić ok. 10 000 -20 000 zł. Zdarza się też, że deweloperzy wliczają je w cenę mieszkania.
 

Boks rowerowy – czym się charakteryzuje?

 
Innym rodzajem pomieszczenia przynależnego jest boks rowerowy. Ze względu na coraz większą popularność jednośladów, zostały one uwzględnione w większości nowych inwestycji. Pozwalają na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą, uszkodzeniem oraz negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.
 
Boks rowerowy może znajdować się w podziemnej części budynku jako osobno wydzielona przestrzeń(np. w sąsiedztwie wykupionego miejsca postojowego dla samochodu). Tego typu pomieszczenia zazwyczaj są w stanie pomieścić kilka rowerów jednocześnie. Mogą być również wyposażone w dodatkową infrastrukturę, jak stojaki rowerowe, haki, półki na akcesoria itp. Niektórzy deweloperzy oferują nieco większe boksy rowerowe z wydzieloną przestrzenią dla kilku lokatorów. Charakteryzują się one większą powierzchnią, jednak dają nieco mniej prywatności.
 
Wygląd czy powierzchnia minimalna boksów rowerowych nie zostały określone żadną ustawą, co sprawia, że deweloper posiada dużą dowolność w kwestii zorganizowania go.
 

Czy pomieszczenie przynależne można sprzedać lub wynająć?

Wiele osób zastanawia się, czy komórkę lokatorską lub boks rowerowy można sprzedać albo podnająć innemu mieszkańcowi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami działanie takie jest możliwe pod warunkiem, że stroną transakcji jest inny właściciel lokalu w tej samej wspólnocie mieszkaniowej. Oznacza to, że nie można sprzedać piwnicy czy komórki lokatorskiej osobie spoza wspólnoty mieszkającej przykładowo na innym osiedlu czy w innej dzielnicy miasta. To samo dotyczy wynajmu. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pomieszczenie przynależne sprzedajemy razem z mieszkaniem. Wtedy mamy pełną dowolność w wyborze kupca lub najemcy. 

Autor: Anna Panikowska-Filipek
Źródło: KRN.pl,  2023.05.16
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Czy warto kupić mieszkanie w suterenie?
Artykuł
Czy warto kupić mieszkanie w suterenie?