Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Czy warto kupić mieszkanie w suterenie?

Mieszkania w suterenie to inaczej mieszkania znajdujące się na poziomie piwnicy budynku. Często kojarzone są z ciasnymi, ciemnymi i wilgotnymi lokalami. Mają więc swoje wady. Jednak jest też kilka plusów, które mogą zaważyć na decyzji o zakupie.
 

Mieszkania w suterenie są tańsze i gwarantują spokój

 
Jedną z głównych zalet zakupu mieszkania w suterenie zazwyczaj jest jego cena. Mieszkania te są zazwyczaj tańsze niż lokale położone na wyższych kondygnacjach. Dlatego mieszkania w suterenie mogą być doskonałą opcją dla osób, które rozglądają się za tanią nieruchomością. 
 
Oszczędności można wypatrywać również w rachunkach. Usytuowanie mieszkania częściowo pod ziemią sprawia, że takie lokale bywają świetnie izolowane. Latem będzie w nich chłodno, co pozwoli uniknąć konieczności chłodzenia powietrza. Z kolei zimą analogicznie jest szansa na niższe koszty ogrzewania. 
 
Izolacja dotyczy też hałasu. W mieszkaniach w suterenie zazwyczaj jest cicho i kameralnie. Nie docierają do nich hałasy z ulicy w takim natężeniu, jak np. na pierwsze piętro. Dźwięki z innych mieszkań również są bardziej wygłuszone. Dodatkowo, przechodnie nie mogą z łatwością zajrzeć w okna, co zapewnia więcej prywatności. Z kolei inni mieszkańcy budynku nie przechodzą obok wejścia do sutereny za każdym razem, gdy wchodzą lub wychodzą z domu.
 

Lokale w przyziemiu narażone są na wilgoć i brak światła

 
Jednym z największych minusów mieszkania w suterenie jest brak naturalnego światła. Okna w takich lokalach są zwykle mniejsze i umieszczone blisko poziomu gruntu. Dostęp światła słonecznego do sutereny jest więc znacznie ograniczony. Dodatkowym utrudnieniem, wynikającym właśnie z usytuowania sutereny, jest poziom wilgotności. Takie mieszkania są bardziej narażone na rozwój pleśni. Konieczne jest wiec dbanie o to, by – jeśli to konieczne – osuszać ściany.
 
Kolejnym, dla wielu osób znaczącym argumentem przemawiającym przeciwko suterenie, jest widok z okna. Nie ma co się oszukiwać – z poziomu gruntu niewiele można zobaczyć. Oprócz tego takie mieszkanie jest bardziej narażone na włamanie – właśnie przez łatwiej dostępne okna, ale i z powodu izolacji od sąsiedztwa.
 

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w suterenie?

 
Podobnie, jak w przypadku wyboru mieszkania położonego na jednym z wyższych pięter, również kupując suterenę, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich powinna być lokalizacja – dobra komunikacja z ważnymi częściami miasta, bliskość zaplecza handlowo-usługowego, a także szkoły, przedszkola czy przychodnia z pewnością poprawią komfort zamieszkiwania danego lokalu. 
 
Oglądając mieszkanie w suterenie, dobrze jest zwrócić uwagę na poziom wilgoci w lokalu, izolację ścian oraz stropu, a także zerknąć, jak wyglądają ściany wokół mieszkania. Ważnym aspektem jest też rozmiar okien oraz ich orientacja. Jeśli są zwrócone na północ, w suterenie przez całą dobę może być po prostu ciemno. Na końcu dobrze jest zwrócić uwagę na poziom hałasu docierającego do poszczególnych pomieszczeń.
 
Podczas wizyty w danej nieruchomości koniecznie trzeba też zweryfikować poziom bezpieczeństwa. Kraty w oknach mogą pomóc ochronić mienie podobnie, jak stosowne zabezpieczenia drzwi. Dodatkowym plusem będzie zainstalowanie systemu monitoringu.
 

Ile kosztują mieszkania w suterenie?

 
Ceny mieszkań, również tych w suterenach, zależą oczywiście od lokalizacji, powierzchni nieruchomości czy stanu technicznego zarówno wnętrz, jak i całego budynku. W przypadku mieszkań położonych poniżej poziomu gruntu znaczenie będzie mieć też dostęp do światła dziennego, a także poziom wilgotności oraz zastosowana izolacja. Można jednak spodziewać się, że sutereny będą tańsze niż pozostałe lokale w budynku, które położone są na wyższych piętrach. Wartość takiego mieszkania jest niższa z uwagi na minusy, które kupujący musi zaakceptować.
 
Czynnikiem decydującym o zakupie może być więc cena mieszkania. Tanie lokum, zarówno w przypadku zakupu, jak i wynajmu, to dziś nie lada gratka. Szczególnie, jeśli mowa o dużych i popularnych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Mieszkanie w suterenie będzie więc świetną propozycją dla osób inwestujących w nieruchomości na wynajem, ale także dla studentów, osób szukających dla siebie naprawdę taniego lokum czy dodatkowego mieszkania zlokalizowanego blisko pracy. Zainteresuje także każdego, kto jest w stanie iść na ustępstwa, jeśli może dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. 
 
 
Ceny mieszkań w suterenie mogą być zatem wyjątkowo atrakcyjne, choć oczywiście zależą od wielu czynników. Ostateczny koszt zakupu może być naprawdę różny, w zależności od lokalizacji nieruchomości i aspektów technicznych. Kupno mieszkania w suterenie jest zatem decyzją, którą warto dokładnie przemyśleć, ponieważ tego typu mieszkania mają swoje zalety i wady. Jeśli przyszły mieszkaniec jest w stanie zrezygnować z pięknego widoku z okna czy dostępu do dużej ilości światła słonecznego, lokal na poziomie gruntu (lub nawet poniżej) odwdzięczy się kameralną atmosferą, ciszą i niskim kosztem eksploatacji. 
Autor: Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: KRN.pl,  2023.05.05
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Jak czytać projekt budowlany?
Artykuł
Jak czytać projekt budowlany?