Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Mieszkanie w kamienicy — plusy i minusy, o których musisz wiedzieć

Mieszkania w kamienicy niezaprzeczalnie mają swój niepowtarzalny urok. Kusi nas wyjątkowy klimat tych nieruchomości, a często również spora przestrzeń, którą można świetnie zagospodarować. Warto przy tym pamiętać, że wszystko ma swoje blaski i cienie. Nieruchomości tego typu również nie są tu wyjątkiem. O czym musisz wiedzieć, nim zdecydujesz się na zakup lokalu mieszczącego się w kamienicy? Oto, jakie są plusy oraz minusy takich mieszkań.
 

Zalety mieszkania w kamienicy

 
Najpierw na tapet weźmy zalety mieszkań w kamienicy. Jak już wspomnieliśmy wyżej, takie nieruchomości przeważnie mogą pochwalić się wyjątkowym klimatem. Już od progu wita nas zdobiona fasada, piękne drzwi czy też stylowa klatka schodowa. W samym mieszkaniu również możemy spodziewać się wyjątkowych elementów – wymyślnej sztukaterii, przestronnych okien, pięknych parkietów, budzących podziw dwuskrzydłowych drzwi oraz wiele więcej
 
Marzysz o piecu kaflowym? Znajdziesz je nigdzie indziej, jak w kamienicy! To właśnie w takich nieruchomościach masz największą szansę na znalezienie pięknego okazu. Latem będzie pełnić funkcję dekoracyjną, a zimą – dodatkowego źródła ciepła. Oczywiście piec doda także wnętrzu niesamowitego klimatu.
 
Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy ogrzewaniu. W kamienicach często można natrafić na stare grzejniki, które o wiele dłużej utrzymywały ciepło niż ich nowsze odpowiedniki. Naturalnie dłużej się też rozgrzewają, jednak później wynagradzają tę niedogodność z nawiązką.
Latem, gdy mieszkańcy bloków niemalże topią się z ciepła, w kamienicach jest zazwyczaj dogodna, a niekiedy nawet przyjemnie chłodna temperatura. To aspekt, który dla wielu osób bywa kluczowy podczas wybierania mieszkania.
 

Przestronne wnętrza można świetnie zaprojektować

 
Nie sposób nie wspomnieć również o wysokich sufitach. Im więcej przestrzeni pomiędzy stropem a podłogą, tym więcej możliwości sprytnego zagospodarowania miejsca. Mamy tu naturalnie na myśli antresole, które mogą pełnić rolę sypialni, pokoju nastolatka, a nawet składziku, w którym będziemy przechowywać rzadziej używane przedmioty czy odzież sezonową. Możliwości jest mnóstwo, a położenie antresoli sprawia, że postronne osoby niczego z dołu nie dostrzegą.
 
Będąc już przy temacie przestrzeni, nie można nie poruszyć kwestii układu pomieszczeń. Mieszkania w kamienicach zwykle mają bardzo wygodny rozkład poszczególnych pokoi. Dodatkowo możemy liczyć na osobną, wygodną kuchnię (którą często w prosty sposób da się otworzyć na salon), a także przestronny przedpokój.
 
Na koniec prywatność – mieszkania w kamienicach zwykle są o wiele cichsze niż lokale w blokach. Jest to oczywiście zasługa grubych ścian. Sąsiedzi nie tylko nie usłyszą zatem ciebie, ale i nie odczujesz ich obecności za którąkolwiek ze ścian. Podczas gdy w blokach kichającemu sąsiadowi można przez ścianę zawołać „na zdrowie!”, w kamienicy naprawdę trzeba się natrudzić, by jakikolwiek dobiegający od ciebie hałas dotarł do innych mieszkańców budynku.
 

Minusy mieszkania w kamienicy

 
Pierwszą i najważniejszą wadą, o której warto wspomnieć, jest… przestrzeń. To, co z jednej strony jest ogromną zaletą, pod pewnymi względami może być też minusem takiej nieruchomości. Duże, przestronne wnętrza o wysokich sufitach trudno ogrzać, co może przełożyć się na wyższe rachunki.
 
A skoro już o finansach mowa, to warto zdawać sobie sprawę, że mieszkania w kamienicach mogą wymagać znacznych funduszy na remont. Często zdarza się, że podczas przeprowadzania drobnych napraw i prac remontowych odkrywa się jakieś niemiłe „niespodzianki”. Zły stan techniczny tego rodzaju nieruchomości to oczywiście efekt wieku tych kamienic, a zapewne również rzadkich remontów na przestrzeni wielu lat. Czasem utrudnieniem jest też wpis do rejestru zabytków, co znacznie utrudnia jakiekolwiek remonty i ingerencję w obiekt. Niektóre prace wymagają wówczas zgody konserwatora zabytków.
 
Kolejnym aspektem, który należy brać pod uwagę, kupując mieszkanie w kamienicy, jest kwestia wind. Klatki schodowe na ogół bywają dość ciasne, a same schody – niezbyt ergonomiczne. Jeśli dodamy do tego brak udogodnień takich, jak winda, otrzymujemy nieruchomość niezbyt odpowiednią dla osób w podeszłym wieku czy z niepełnosprawnościami.
 

W centrach miast zwykle jest tłoczno

 
Minusem, który dla wielu osób będzie jednak oczywiście zaletą, jest też lokalizacja. Kamienic nie znajdziemy na dobrze zaprojektowanych nowoczesnych osiedlach. W ich otoczeniu nie ma zatem parkingów podziemnych, placów zabaw i innych udogodnień. Zwykle budynki tego typu mieszczą się w ścisłych centrach miast, gdzie jest bardzo ciasno. Problemy z parkowaniem, mocno rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa oraz dobiegające zza okien hałasy to codzienne bolączki mieszkańców kamienic.
 
Dodatkowo, jeśli mowa o centrach największych polskich miast, w okolicy stale jest sporo turystów, a w samej kamienicy mogą być mieszkania przygotowane pod najem krótkoterminowy. Z kolei okoliczne restauracje, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne zwykle są oblegane od wczesnych godzin otwarcia aż do zamknięcia.
 
 
Trzeba zatem przyznać, że rozważając zakup mieszkania w kamienicy, można mieć naprawdę niemały dylemat. Plusów jest wiele. Jednak są też minusy, dlatego dobrze jest zdawać sobie z nich sprawę, by uniknąć późniejszego rozczarowania i frustracji. 
Autor: Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: KRN.pl,  2023.01.31
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Deweloperzy niechętnie rozpoczynają nowe inwestycje. Czeka nas kryzys mieszkaniowy?
Artykuł
Deweloperzy niechętnie rozpoczynają nowe inwestycje. Czeka nas kryzys mieszkaniowy?