Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Mieszkanie na poddaszu – jakie ma zalety i wady?

Jakie są zalety mieszkania na poddaszu?

Mieszkania na poddaszu mają swoje mocne strony. Jedną z nich jest możliwość ciekawej, klimatycznej aranżacji wnętrza ze skosami. Osoby kreatywne mogą testować mnóstwo rozwiązań, aranżując nietypową przestrzeń na strychu oraz wykorzystując rozstaw pomieszczeń. Nie da się jednak ukryć, że tego typu przestrzenie zazwyczaj odznaczają się przytulnością. Skosy można praktycznie wykorzystać, adaptując miejsce pod garderoby, szafki, szafy, schowki czy półki.
 
Optymalnie wykorzystane skosy oraz właściwe rozplanowanie pomieszczeń na poddaszu sprawi, że mieszkanie zyska na funkcjonalności. Taką możliwość dają przede wszystkim budynki z dachem dwuspadowym.
 
Warto także zwrócić uwagę na mieszkania na poddaszu w kamienicach. W ich przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie większą wysokością pięter niż w nowszym budownictwie. Fakt ten można wykorzystać, decydując się na antresolę. W blokach można spotkać się z tym, że poddasza są częścią dwupoziomowego apartamentu. W tym przypadku nie da się ukryć, że taki lokal nabiera cech prestiżowych.
 
Mieszkanie na poddaszu to nieskończona możliwość aranżacji oryginalnego oświetlenia. Dodatkowo zastosowanie okien połaciowych zapewnia odpowiednie doświetlenie wnętrza światłem dziennym. Z okien takich może też rozpościerać się ładny widok – o ile budynek jest wystarczająco wysoki i przestrzeni nie ograniczają inne budowle. Okna dachowe odpowiadają także za duże nasłonecznienie. Słońce swobodnie wpada do wnętrz, przyjemnie je rozświetlając. Latem, aby nie było zbyt gorąco, warto zainwestować w rolety.
 
Niektóre osoby zwracają uwagę na to, że w nieruchomościach, w których działa winda, klatka schodowa prowadząca do strychu może być wykorzystywana jako składzik.
 
Dla kupujących zaletą mieszkania na poddaszu może być jego cena. Z reguły, chociaż nie jest to zasadą, takie nieruchomością są o kilka-kilkanaście procent tańsze od zwykłych mieszkań. Dla wielu osób ogromnym atutem lokalu na poddaszu jest brak sąsiada piętro wyżej. Nie muszą martwić się o odgłosy dochodzące znad sufitu, tupanie czy zalanie.
 

Jakie wady ma mieszkanie na poddaszu?

 
Sprzedaż mieszkania na poddaszu może być jedną z trudniejszych transakcji na rynku nieruchomości. Jest to związane z tym, że tego typu nieruchomości mogą generować pewne niedogodności. Jedną z nich jest trudność w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w najgorętszych i najzimniejszych miesiącach. Warto zatroszczyć się o właściwą izolację, która pomoże zwalczyć ten problem. Ponadto coraz częściej w mieszkaniach na poddaszu instalowane są klimatyzatory, które mają pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury. Kolejnym minusem jest ryzyko pojawienia się wilgoci, szczególnie w przypadku, gdy dochodzi do nieszczelności dachu.
 
Nie da się jednak ukryć, że te słabe strony związane są przede wszystkim z jakością wykończenia budynku. Niezwykle ważna pozostaje zatem kwestia zatroszczenia się o właściwą izolację. Odpowiednio wykonana sprawi, że w mieszkaniu na poddaszu przez cały rok będą panować optymalne warunki termiczne.
 
Pewnym minusem, szczególnie w starych budynkach, jest dostępność poddasza. Często trzeba korzystać ze schodów, aby móc się do niego dostać. Nawet jeżeli w budynku jest winda, nie zawsze wjeżdża ona na ostatnie piętro. Dla osób, które poszukują wygody, przemierzanie dziennie schodów, może okazać się uciążliwe. Nie jest to także rozwiązanie wskazane dla osób starszych czy z ograniczoną ruchomością.
 
Dla jednych aranżacyjna zaleta, dla innych wada – skosy. Konieczne jest zatroszczenie się o taką aranżację, która wykorzystuje wszystkie atuty lokalu. Skosy nieco to utrudniają, dlatego też nieprzemyślane wykończenie lokum może ograniczyć jego funkcjonalność. Tego typu mieszkania często wymagają niestandardowych rozwiązań aranżacyjnych. To może wiązać się z tym, że jedynym wyjściem okaże się zamówienie mebli na wymiar. Są one droższe niż te standardowe.
 
Pewną słabą stroną lokali na poddaszu może okazać się efekt deszczu bębniącego o dach czy okna. Nie wszystkie osoby są w stanie go zaakceptować.
 

Sprzedaż mieszkania na poddaszu – co warto wiedzieć?

 
Mieszkanie na poddaszu uważane jest przez wiele osób za specyficzne. Nie wszyscy potencjalni nabywcy mogę docenić walory tego typu nieruchomości – chociaż z powyższego wynika, że jest ich naprawdę dużo. Jedną z podstawowych wad lokalu na strychu może okazać się brak windy i konieczność pokonania schodów, aby dostać się do lokum. To może dyskwalifikować taką nieruchomość w oczach potencjalnych kupujących. Są jednak nabywcy, dla których największym atutem jakiejkolwiek nieruchomości jest jej lokalizacja. Dlatego też mieszkania znajdujące się w budynkach zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach zyskują dodatkowe zalety.
 
Mieszkanie na poddaszu to z pewnością rozwiązanie, które przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie niebanalne, niepowtarzalne lokale. Możliwość kreatywnej aranżacji wnętrz to atut, który niektóre osoby chętnie wykorzystują, aby dać popis swojej artystycznej duszy.
 
Powierzchnia mieszkania na poddaszu jest liczona w inny sposób niż lokali znajdujących się na piętrach czy parterze. Konieczne jest uwzględnienie wysokości takiego lokalu. Zgodnie z przepisami musi to być co najmniej 2,2 m, aby uznać powierzchnię za użytkową. W przypadku, gdy wymiary wahają się w przedziale od 1,4 m do 2,2 m, powierzchnia wyliczana jest jako 50 proc. rzeczywistego pola.

Mieszkania na poddaszu mają swoje zalety i wady. Należy jednak pamiętać o tym, że to, co dla jednych będzie minusem, dla innych może być plusem. Mądry wybór lokalu na poddaszu to jednak gwarancja atrakcyjnej nieruchomości, którą można dowolnie, kreatywnie aranżować. Konieczne jest zatroszczenie się o kwestię właściwej izolacji, aby zapewnić komfort termiczny – zarówno zimą, jak i latem.

 

Autor: Emilia Rudzka
Źródło: KRN.pl,  2022.10.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Beton konopny – co warto wiedzieć o eko alternatywie dla zwykłego betonu?
Artykuł
Beton konopny – co warto wiedzieć o eko alternatywie dla zwykłego betonu?