Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Mieszkania na parterze coraz popularniejsze – wpływ na to mają seniorzy

Nie bez znaczenia są także same dane demograficzne. Struktura wiekowa w najbliższych latach będzie miała ogromny wpływ na rynek. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. Polskie społeczeństwo szybko się starzeje…
 

Polskie starzejące się społeczeństwo…

Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Ludności w 2021 roku niemal 22 proc. Polek i Polaków osiągnęło wiek emerytalny (60+). Jest to wynik o 4,9 proc. wyższy w porównaniu do 2011 roku. Wzrost liczby osób starszych w najbliższym czasie może odegrać znaczącą rolę w kształtowaniu się popytu na mieszkania. Wiele wskazuje na to, że popularniejsze staną się lokale na parterze oraz w blokach z windami. Aktualnie jednak mieszkania parterowe bywają postrzegane negatywnie. Są one o ok. 4-5 proc. tańsze niż ten znajdujące się na wyższych piętrach.
 
Duży udział seniorów w populacji mieszkańców naszego kraju wiąże się z tym, że dla wielu osób niemożliwym lub trudnym do przezwyciężenia problemem będzie pokonanie schodów. Nawet kilka pojedynczych stopni może stanowić barierę, która skutecznie utrudni samodzielne wejście czy wyjście z lokalu. Osoba w starszym wieku może być zmuszona do rezygnacji z wyjścia na spacer, do lekarza czy po zakupy. W Polsce zdecydowana większość bloków i kamienic, szczególnie tych mających do czterech pięter, nie posiada wind.
 
Nie da się zatem wykluczyć, że wraz z biegiem czasu popularniejsze staną się lokale mieszkalne w budynkach z windami oraz mieszkania na parterze. Aktualnie lokum znajdujące się na parterach postrzegane są dość negatywnie. Uważa się je za głośniejsze, bardziej narażone na włamania oraz dające mniejsze poczucie prywatności. Ponadto zazwyczaj nie mają balkonu, w który wyposażone są lokale na wyższych piętrach.
 

Mieszkania na parterze tańszym rozwiązaniem?

Mieszkania z rynku wtórego, które znajdują się na parterze, z reguły są o ok. 4-5 proc. tańsze w porównaniu do lokali znajdujących się na wyższych piętrach. Na rynku pierwotnym różnica ta wynosi już ok. 7 proc. W przypadku niektórych inwestycji różnica ta jest znacząca i wynosi nawet 30 proc., co często jest związane z tym, że lokale na wyższych piętrach posiadają duże balkony czy tarasy.
 
Z roku na rok wzrasta odsetek seniorów w społeczeństwie. Dlatego też należy spodziewać się, że na znaczeniu zyska łatwość dostępu do mieszkań. To natomiast skutkować będzie wzrostem podaży ofert sprzedaży lokali, które nie będą spełniały tego ważnego warunku. Ludzie starsi chcą jak najdłużej pozostać w pełni aktywni i samodzielni. Dlatego też można spodziewać się, że będą oni podejmowali decyzję o sprzedaży lub zamianie mieszkań trudno dostępnych na te znajdujące się na parterze, czy też w bloku mieszkalnym z windą. Niestety, dla niektórych seniorów ich dotychczasowe mieszkanie może zamienić się w więzienie, które trudno będzie im samodzielnie opuścić.
 

Zmiany demograficzne mają ogromny wpływ na trendy na rynku nieruchomości

Zmiany demograficzne populacji mają niebagatelny wpływ na trendy na rynku nieruchomości. Wpływają na ceny, popyt i podaż mieszkań. Zgodnie z aktualnymi prognozami na polskim rynku brakuje ok. 2,3-3 mln mieszkań. Ma to związek z różnymi czynnikami oraz zaszłościami z czasów powojennych i socjalistycznej historii Polski. Zmianie uległ także model życia, wzrost standardów metrażowych oraz imigracja.
 
Na polskim rynku działa ok. 2 tys. aktywnych firm deweloperskich. Z roku na rok zauważa się ich specjalizację. Liderzy w branży świetnie sobie radzą z optymalizacją kosztów oraz poszukiwaniem kreatywnych rozwiązań. Mniejsi deweloperzy poszukują natomiast swoich rynkowych niszy, które zagwarantowałyby im odniesienie sukcesu. Trendy związane z demografią mogą stać się nie tylko ważne, ale wręcz kluczowe dla rynku nieruchomości.
 
Proces starzenia się społeczeństwa nierozerwalnie wiąże się ze zmianami na rynku pracy. To natomiast powiązane jest m.in. z kryteriami przyznawania kredytów. Ponadto należy mieć na uwadze, że starzejące się społeczeństwo będzie generowało wzrost zapotrzebowania na specjalistyczną opiekę zdrowotną oraz mieszkania przystosowane do potrzeb osób starszych.
 

Na deweloperów czekają demograficzne wyzwania

Deweloperzy mierzą się z różnymi wyzwaniami, w tym z rozwojem technologii oraz zmianami klimatycznymi. Ok. 40 proc. globalnych emisji pochodzi z branży nieruchomości. Cele związane z neutralnością pod względem emisji dwutlenku węgla netto wpływają nie tylko na sposób budowy, ale i użytkowania czy zarządzania budynkami.
 
Starzejące się społeczeństwo wymaga od deweloperów nowego podejścia. Mieszkania będą musiały spełniać określone standardy, które pomogą wyeliminować bariery. Dla seniorów najważniejsza pozostanie samodzielność. A tą zagwarantuje im możliwość swobodnego opuszczania mieszkania. Niezbędne jest zatem nie tylko przystosowanie lokali na parterze, ale i na piętrach. Coraz częściej jednak nowo powstające nieruchomości wyposażone są m.in. w windę.

Z problemem starzejącego się społeczeństwa mierzy się coraz więcej krajów. Programy rządowe nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek. Rodzi się coraz mniej dzieci, co prowadzi do tego, że w populacji przybywa seniorów. Przed deweloperami stoją zatem nowe wyzwania, którym muszą sprostać.

 

Autor: Emilia Rudzka
Źródło: KRN.pl,  2022.11.03
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Mieszkanie na poddaszu – jakie ma zalety i wady?
Artykuł
Mieszkanie na poddaszu – jakie ma zalety i wady?