Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 20/2017,
30.10.2017
Jednym z pierwszych kroków, jakie należy wykonać, planując zakup mieszkania, jest odpowiedź na pytanie, czy poszukiwać nieruchomości na rynku pierwotnym, czy wtórnym.
Rządowy program „Mieszkanie Plus” nie będzie miał większego wpływu na rynek nieruchomości wtórnych – uważa blisko 70 proc. pośredników. Ceny sprzedaży i wynajmu pozostaną bez zmian.
Rekordowo niskie stopy procentowe oraz uruchomienie atrakcyjnych programów rządowych, tj. „Mieszkanie dla Młodych” znacząco wpłynęły na sytuację na polskim rynku nieruchomości.
O dobrej kondycji polskiego rynku nieruchomości świadczy ostatnio udostępniony przez GUS raport. Wynika z niego, że w 2017 r. deweloperzy oddają do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem.
Jako główną przyczynę niechęci Polaków do wyprowadzki z rodzinnego domu podaje się brak własnego lokalu mieszkalnego. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na tę sytuację?
Stawki wynajmu z roku na rok są coraz wyższe. Odczuwają to przede wszystkim ci, dla których najem jest wieloletnim sposobem na zapewnienie sobie przysłowiowego dachu nad głową. Jak wiadomo, ceny mieszkań są zróżnicowane, a ich wartość rynkowa zależy od atrakcyjności lokalizacji.
Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości nr 16/2017,
04.09.2017
Program „Mieszkanie Plus” nabiera tempa. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy są do niego odpowiednio przygotowani, a nieruchomości z gminnych zasobów bywają problematyczne.
W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy za gotówkę chcą kupić mieszkanie pod wynajem. Wynajmując studentom, można zyskać 4 razy więcej niż na lokacie.