Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Urządzamy mieszkanie w stylu eko — jak wprowadzić go do wnętrz?

Kolory we wnętrzach w stylu eko

Styl eko jest ściśle związany z naturą, dlatego też we wnętrzach takich wykorzystywane są głównie neutralne barwy, takie jak biele, beże i szarości, które doskonałe podkreślają harmonię pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że nie można w takim mieszkaniu wykorzystać bardziej odważnych kolorów, jednak warto zachować pewien umiar i wprowadzić je za pośrednictwem dodatków. Najlepiej w tym celu sprawdzą się różnego rodzaju tekstylia, takie jak zasłony, firany, koce, narzuty, czy poduszki, ale także dywany. Ważne jednak, aby kolory ścian pasowały do wybranego przez nas odcienia drewna, z którego wykonane są meble, drzwi wewnętrzne, czy podłoga.

Drzwi wewnętrzne mają znaczenie

Często inwestorzy zapominają, jak duże znaczenie dla spójności aranżacji w mieszkaniu mają drzwi wewnętrzne. Wybór konkretnego modelu może wcale nie być prosty, ponieważ z jednej strony powinien on wpisywać się w stylistykę wnętrza, ale z drugiej musi być dostosowany do wielkości pomieszczenia. Standardowe modele, które wykorzystywane są na przykład w blokach, a także domach jednorodzinnych najczęściej mają 80 cm szerokości i 2 m wysokości.
 
Jednak jeżeli mieszkanie znajduje się w kamienicy lub w starszym budownictwie, wówczas może być potrzebny większy rozmiar skrzydeł. Dodatkowo, jeżeli metraż domu jest niewielki, warto pomyśleć o zastosowaniu drzwi przesuwnych, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca.
 
Inwestorzy do mieszkań urządzonych w stylu eko najchętniej wybierają drzwi wewnętrzne wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bądź ich imitacji, czyli płyt MDF. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej solidne, ponieważ modele takie charakteryzują się sporą wagą, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednak w związku z tym są nieco droższe i dodatkowo mogą wymagać regularnej pielęgnacji.
 
Producenci obecnie oferują szeroki wybór skrzydeł z płyt MD. Jeżeli wybierzemy drzwi wewnętrzne, które są zabezpieczone specjalnym laminatem, wówczas będziemy mogli cieszyć się nimi przez długi czas, ponieważ są one odporne na uszkodzenia i zadrapania.

Podłoga we wnętrzach w stylu eko

Kolejnym elementem, który może wprowadzić przytulny klimat do wnętrz w stylu eko, jest podłoga. Dobrze, jeżeli jej odcień koresponduje z kolorystyką drzwi wewnętrznych i mebli. Jeśli w mieszkaniu znajduje się stary parkiet lub deski, być może warto je poddać renowacji i wydobyć z nich to, co najlepsze. Jeżeli jednak decydujemy się na nową podłogę, wówczas warto postawić na prawdziwe drewno, zwłaszcza w pokoju dziecięcym i sypialni.
 
W sytuacji, kiedy budżet nie pozwala nam na taką inwestycję, wówczas warto wybrać dobrej jakości panele przypominające naturalne deski. W pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka możemy postawić na płytki ceramiczne w naturalnych barwach, lub imitujące kamień. Do takiej stylistyki nie pasuje połyskujące wykończenie.

Meble do wnętrz w stylu eko

Styl eko to przede wszystkim umiłowanie natury i troska o środowisko. Dlatego we wnętrzach takich warto wykorzystać naturalne i odnawialne materiały. Nie pasują tutaj sztuczne tworzywa ani plastik. Najlepiej postawić na drewno, rattan, a także bambus i minimalistyczne wzory. Salon powinien być wygodny i przytulny, ale jednocześnie przestronny. Dlatego sprawdzi się w nim tapicerowana lub ozdobiona naturalną tkaniną kanapa, a także regały i komody z litego drewna. Jako estetyczne pojemniki można wykorzystać wiklinowe kosze. W kuchni z kolei warto postawić na jasną, drewnianą zabudowę i kamienne blaty. Pomieszczenie to powinno być funkcjonalne, dlatego należy zastosować w nim trwałe elementy, które są łatwe w konserwacji.

Dodatki do wnętrza w stylu eko

W mieszkaniach urządzonych w stylu eko powinny znaleźć się również świeże rośliny. Można wykorzystać w nich też tapety z elementami natury, na przykład motywem dżungli lub lasu, które świetnie sprawdzą się zwłaszcza w sypialni zamocowane na jednej ścianie, na przykład za łóżkiem. Lampy z kolei mogą być wykonane z drewna lub rattanu. Koniecznie należy zastosować w nich energooszczędne żarówki LED, aby zmniejszyć zużycie energii.
 
W takich mieszkaniach pięknie prezentują się również wszelkie rzemieślnicze dodatki np. z recyklingowanych materiałów. Naturalne tkaniny takie jak len czy wełna także świetnie dopełnią takie wnętrza. Należy jednak pamiętać, że aranżacja takich pomieszczeń wymaga umiaru. Powinny być one pełne światła i powietrza, dlatego lepiej unikać zbędnych dodatków.

 

 

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.05.23
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Nowe rozwiązania dla HR – dlaczego warto z nich korzystać?
Artykuł
Nowe rozwiązania dla HR – dlaczego warto z nich korzystać?