W dniach 20-21 października w Centrum Handlowym Chemobudowa w Krakowie odbyły się pierwsze Targi Mieszkań i Domów zorganizowane przez Nowy Adres SA. Patronem merytorycznym imprezy był dwutygodnik „Krakowski Rynek Nieruchomości”, a patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal KRN.pl.
Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony krakowian i tym samym udowodniły, że osób planujących zakup nowego mieszkania w stolicy Małopolski jest wciąż dużo. W imprezie wzięło udział ponad 70 deweloperów, którzy z myślą o odwiedzających imprezę przygotowali specjalne oferty. Goście mogli liczyć na atrakcyjne i dostępne tylko podczas imprezy promocje cenowe, a także skorzystać z porad doświadczonych ekspertów w zakresie m.in. finansowania inwestycji. Osoby przybywające na targi i planujące zakup mieszkania miały zagwarantowany dostęp do bardzo szerokiej oferty mieszkaniowej. Dzięki temu każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie inwestycję: w różnorodnych przedziałach cenowych, a także spełniającą nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.
Imprezie towarzyszyły seminaria specjalistyczne, poświęcone sytuacji na krakowskim rynku nieruchomości w bieżącym roku. Uwaga prelegentów skupiła się na najistotniejszych wydarzeniach, które w ostatnich miesiącach determinowały sytuację nie tylko na lokalnym rynku nieruchomości. W związku z tym nie mogło zabraknąć dyskusji na temat skutków wejścia w życie tzw. nowej ustawy deweloperskiej. Eksperci w swych wypowiedziach podkreślali, że ustawa, która docelowo ma służyć ochronie nabywców lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, nałożyła na deweloperów dodatkowe obowiązki, np. tworzenie rachunku powierniczego, które nie pozostały bez wpływu na podaż nowych mieszkań w ostatnich trzech kwartałach. Podczas targów dyskutowano również o konsekwencjach, jakie dla rynku nieruchomości niesie wygaszanie programu dopłat „Rodzina na swoim”. W związku z tym problemem podjęty został również temat założeń projektu nowego programu „Mieszkanie dla młodych”, który – zgodnie z zapowiedziami – ma być rządową kontynuacją polityki prorodzinnej.
Kompleksowej analizie poddana została również sytuacja na rynku mieszkaniowym w poszczególnych dzielnicach Krakowa, opracowana przez ekspertów dwutygodnika „Krakowski Rynek Nieruchomości”. Wśród najważniejszych tendencji, na które zwrócono uwagę, wymienić należy to, że w stolicy Małopolski wciąż najwyższa jest podaż mieszkań dwupokojowych (42 proc.), a najdroższą dzielnicą na rynku pierwotnym pozostaje Stare Miasto, a zaraz za nim plasuje się Zwierzyniec. Z kolei na rynku wtórnym w ciągu ostatnich 12 miesięcy widoczny był delikatny trend spadkowy cen oferowanych do sprzedaży mieszkań.
Zakończoną właśnie premierową edycję Targów Mieszkań i Domów w Krakowie uważamy za bardzo udaną. Impreza zgromadziła w sumie 70 wystawców, których ofertę obejrzało ponad 6400 zwiedzających. Tak duża frekwencja potwierdziła tezę, że wbrew lansowanej przez niektóre media opinii popyt na nieruchomości mieszkaniowe, zwłaszcza te z segmentu popularnego, nie maleje – posumował Andrzej Łuczyszyn, dyrektor zarządzający spółki Nowy Adres.