Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Preferencje klientów na rynku najmu

Większość analiz preferencji na rynku nieruchomości zorientowana jest wokół klientów, którzy mają zamiar nabyć mieszkanie lub dom. Znacznie rzadziej badania sprawdzają oczekiwania potencjalnych najemców. Tymczasem preferencje tej grupy są szczególnie istotne np. dla inwestorów, którzy zamierzają nabyć mieszkanie lub dom stricte celem jego dalszego wynajmowania. Statystyki pokazują, że popyt na rynku najmu w największych polskich aglomeracjach wciąż jest generowany najintensywniej przez studentów. Największą dynamiką na rynku najmu cechują się więc miasta posiadające większe nagromadzenie ośrodków akademickich. Studenci, którzy nie decydują się zamieszkać w akademiku, z reguły wybierają ofertę z rynku najmu. Ponieważ osoby z tej grupy zazwyczaj nie osiągają jeszcze stałych dochodów, poszukiwane są mieszkania odpowiednio tańsze. Studenci często decydują się na wynajem większą grupą. Głównym celem takiego działania jest rozłożenia czynszu oraz kosztów utrzymania pomiędzy większą liczbę najemców.

Ostatnie badania wskazują, że prawie 50 proc. wszystkich zgłoszeń popytowych na rynku najmu pochodzi od osób, które przeprowadzają się do innego miasta. Wśród tych najemców istotną część stanowią właśnie studenci. Na kolejnym miejscu w tej grupie znajdują się osoby, dla których powody przeprowadzki podyktowane są znalezieniem pracy w innym mieście. Osoby zamierzające nabyć mieszkanie z myślą o jego przyszłym wynajmie powinny w miarę możliwości skupić się na lokalizacji, w sąsiedztwie której znajdują się ośrodki akademickie lub siedziby większych firm. Alternatywą jest również zakup mieszkania położonego w pewnym oddaleniu, jednak bardzo dobrze skomunikowanego z najważniejszymi dla najemców punktami. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie właścicielowi pozyskać w przyszłości najemcę i utrzymać ciągłość najmu.

W zależności od typu najemcy, różnią się również oczekiwania dotyczące cech nieruchomości. Odmiennymi preferencjami od m.in. studentów kierują się osoby, które wynajmują mieszkanie z powodu znalezienia pracy w nowym miejscu. Dla tych najemców ważnym może być fakt posiadania miejsca postojowego lub garażowego oraz dobra komunikacja z miejscem zatrudnienia. Niewykluczone, że osoby z tej grupy będą miały również większe możliwości finansowe, które jednocześnie mogą być proporcjonalne do ich zwiększonych wymagań wobec oczekiwanego standardu. Osoby wynajmujące mieszkania „służbowe” zazwyczaj poszukują lokali o odpowiednio mniejszym metrażu, jedno- bądź dwupokojowych.

Mniejsze mieszkania cieszą się również zainteresowaniem młodych osób, singli lub bezdzietnych par, dopiero rozpoczynających karierę zawodową. Analiza struktury najemców wskazuje na tendencje, zgodnie z którymi lokal mieszkalny wynajmowany jest najchętniej przez dwie lub trzy osoby. Znacznie mniejsza grupa jest zdecydowana wynająć mieszkanie w cztery osoby lub więcej. Na rynku nieruchomości największą część stanowią mieszkania dwupokojowe. Statystyki przeprowadzone w większości dużych polskich miast pokazują, iż ich udział wynosi od 45-55 proc. Tego typu lokale są również najchętniej poszukiwane wśród najemców. Na kolejnym miejscu znajdują się lokale trzypokojowe, których odsetek oscyluje na poziomie ok. 30 proc. ogólnej liczby dostępnych lokali.

Zdecydowanie mniej osób chętnie zdecyduje się na wynajem mieszkań najmniejszych oraz największych. Oznacza to więc, że preferencje odnotowywane na rynku wynajmu są relatywnie zbieżne z tendencjami obserwowanymi podczas sprzedaży nieruchomości. Istotnym czynnikiem dla osób planujących wynajmowanie mieszkania jest fakt, że większość najemców zamierza podpisywać umowę najmu na rok lub dłużej. Znacznie rzadziej znane są przypadki wynajmu na krótszy okres. Z drugiej strony charakterystyczną tendencją jest również to, że niewielu właścicieli mieszkań godzi się na krótki okres najmu, ponieważ wiąże się on z koniecznością ponownego szukania najemców. To z kolei zagraża utrzymaniu odpowiedniej ciągłości najmu oraz wymaga od właściciela zaangażowania swojego czasu w poszukiwania oraz przeprowadzkę nowych osób.

 

Autor: Filip Jurczak, www.rzeczoznawca-majatkowy-krakow.pl
Źródło: KRN.pl,  2016.01.04
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Wzrosły szanse na otrzymanie dopłaty do kredytu
Artykuł
Wzrosły szanse na otrzymanie dopłaty do kredytu