Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Panele fotowoltaiczne na dachach bloków mieszkalnych? Nowość!

Program Prosument Lokatorski

 
Pod koniec 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło program Prosument Lokatorski, skierowany do spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, a także do zarządców budynków samorządowych. Inicjatywa ta jest reakcją na kryzys energetyczny i dynamiczny wzrost cen energii. Najważniejszą zaletą programu jest możliwość otrzymania wynagrodzenia za energię elektryczną, wyprodukowaną przez zamontowaną na dachu instalację PV, w formie przelewu na podane konto bankowe. Nabór wniosków wystartował na początku lutego 2023 roku i ma charakter ciągły. Czy nowe rozwiązanie przełoży się jednak na rzeczywiste zyski po stronie właścicieli budynków wielolokalowych i ich lokatorów?
 

Czy to się opłaca?

 
Opierając się na szacunkach podanych przez ministerstwo, można stwierdzić, że program jest jak najbardziej opłacalny. Grant OZE w tym przypadku może pokryć do 50% kosztów całej inwestycji, włączając w to nie tylko same podstawy, jak panele fotowoltaiczne i akcesoria do inwerterów, ale też magazyny energii czy pompy ciepła, bo i one zostaną objęte dofinansowaniem. Instytut Gospodarki Nieruchomościami wyliczył, że w przypadku sfinansowania połowy przedsięwzięcia z grantu, inwestycja powinna się zwrócić już po około 5 latach.
 
Co więcej, dzięki nowemu rozwiązaniu właściciele bloków mieszkalnych czy kamienic mogą zdecydować się na montaż instalacji PV o mocy przewyższającej zapotrzebowanie energetyczne części wspólnej budynku. W świetle nowych przepisów nie zachodzi bowiem ryzyko częściowej utraty wynagrodzenia, jak miało to miejsce wcześniej.
 

Zyski dla mieszkańców bloków

 
Program Prosument Lokatorski oznacza zyski nie tylko po stronie właścicieli nieruchomości, ale i samych mieszkańców. Wszystko dlatego, że wynagrodzenie za energię elektryczną będzie można odebrać w formie przelewu. Otrzymane środki mogą zostać przeznaczone na cele niezwiązane z energią – może to być na przykład odnowa piwnic, remont klatki schodowej lub… obniżenie czynszu! Z uwagi na fakt, że lokatorzy nie będą musieli partycypować w rachunkach za prąd w części wspólnej, zmniejszy się również ich własny koszt zużycia energii. Dobrym krokiem przed podjęciem jakichkolwiek kroków, będzie skonsultowanie i stworzenie planu ze specjalistą, takim jak firma Soltec.
 

Fotowoltaika na balkonie

 
Mieszkańcy bloków nie mają w kwestii energii słonecznej tak dużego pola do popisu, jak właściciele domów jednorodzinnych, ale mogą podejmować inicjatywy na mniejszą skalę. Dozwolony jest montaż paneli PV na własny użytek na balkonach, pod warunkiem uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz większości mieszkańców. Z uwagi na niewielką powierzchnię, na której można zamontować moduły, taka balkonowa instalacja nie pokryje całkowitego zapotrzebowania na prąd. Z pewnością przyczyni się natomiast do obniżenia kwot widniejących na rachunkach za energię elektryczną, co w obliczu rosnących cen ma ogromne znaczenie. W ofercie Soltec znajdziesz nie tylko szeroki wybór jedno- i trójfazowych falowników, które dopasujesz do wielkości projektowanej przez Ciebie instalacji, ale także rozwiązania kompatybilne. Odnajdziesz tam inwertery hybrydowe, które współpracują z akumulatorami różnego typu. 
Źródło: KRN.pl,  2023.03.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Podział majątku po rozwodzie - garść podstawowych informacji
Artykuł
Podział majątku po rozwodzie - garść podstawowych informacji