Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Między otwartym parterem, a przytulnym poddaszem. Dylematy inwestora wybierającego projekt domu

Dom przy Saodwej 3
 
Prywatny azyl, bezpieczeństwo i spokój – przytulne poddasze w pełnej krasie.
 
Jeśli spojrzeć na mapę krajowych inwestycji w segmencie domów jednorodzinnych, nadal najchętniej wybieranymi projektami do realizacji są projekty domów z poddaszem użytkowym. To od dziesięcioleci najbardziej popularne budynki, mające za sobą tradycję i sprawdzone wzorce spokojnego życia. Nasi rodzice budowali domy z poddaszem, zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na obrzeżach aglomeracji oraz wiejskich działkach budowlanych. Dom z poddaszem to tradycyjny podział wnętrza na parter, na którym toczy się dzienne życie całej rodziny i poddasze, na którym odpoczywamy. Mimo, że często wybudowanie domu z poddaszem jest droższe niż parterowego domu, chętnie decydujemy się na takie rozwiązanie, kierowani przyzwyczajeniem i tradycyjnym modelem życia, do którego przywykliśmy od lat.
Na parterze takiego domu najczęściej projektuje się pokój dzienny, kuchnię, łazienkę oraz często dodatkowy pokój i pomieszczenie gospodarcze.
 
Współcześnie preferowane są otwarte powierzchnie, w których kuchnia łączy się z salonem tworząc słoneczne i przyjemne miejsce codziennych aktywności. Kuchnia została uwolniona z zamkniętej przestrzeni i jest nie tylko przestronnym miejscem do pracy, lecz niejednokrotnie ozdobą całej części dziennej. Szczególne walory kuchni wydobywają domy urządzone w stylu skandynawskim, rustykalnym, lub prowansalskim.
 
Jeśli szukamy spokoju, większej prywatności i możliwości odseparowania się od domowego zgiełku, projekty domów z poddaszem z pewnością mogą nam to zaoferować. W domu z poddaszem skorzystamy też z uroków widokowego balkonu, czy możliwości zasypiania z widokiem na gwiazdy, co uniemożliwia nam parterowy bungalow. Przymierzając się do realizacji inwestycji na działce o niewielkich rozmiarach szybciej posadowimy na niej projekty domów z poddaszem, niż parterowe budynki o większej powierzchni zabudowy. To kolejny atut piętrowych konstrukcji, który warto wziąć pod uwagę.

Są jednak takie sytuacje, które eliminują możliwość budowy domu z poddaszem. Czy parterowe domy również mogą nas ująć i przekonać do siebie. Z roku na rok domy typu bungalow są powszechniej wybierane jako projekty budowlane. W czym tkwi sekret ich popularności?
 
 Dom przy Alabastrowej 56
 

Dom bez ograniczeń – dlaczego wybieramy projekty domów parterowych?

 
 
Nawiązując do tradycji budowy domów, parterowe budynki miały swoje lata świetności o wiele wcześniej niż domy z poddaszem. Jednopoziomowe konstrukcje miały zarówno szlacheckie dworki, jak i wiejskie chaty. Współcześnie obserwujemy powrót do tego stylu architektonicznego. Moda przyszła prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych oraz Skandynawii, gdzie parterowe domy przeważają na obrzeżach wielkich miast. Domy w stylu amerykańskiego bungalow oraz proste parterowe projekty domów w typie skandynawskim są współcześnie w cenie, głównie ze względu na możliwość szybkiej i ekonomicznej realizacji. Proste domy parterowe, oparte na planie kwadratu, lub prostokąta, są tanie w budowie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów konstrukcyjnych. To projekty domów otwarte na zieloną strefę ogrodu, słoneczne i nie stwarzające barier komunikacyjnych. Ten argument wydaje się być kluczowy, gdy budowy domu podejmują się seniorzy, chcący zamieszkać w niewielkim domu na spokojną jesień życia. Podobne motywacje przyświecają rodzinom z małymi dziećmi. Schody to niebezpieczne miejsce, szczególnie dla dzieci, które nie pewnie stawiają jeszcze kroki w naszym nowym domu.

Projekty domów parterowych to rozwiązanie preferowane przez inwestorów, którzy nie lubią ograniczeń. Pragną mieć dostęp do wszystkich zakamarków swojego domu na wyciągniecie ręki. Niewielkie projekty domów parterowych w końcowym rozrachunku można wybudować taniej niż wynosi zakup średniej wielkości mieszkania w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Korzyści z własnego domu są niewspółmierne do faktu posiadania 50-60 metrowego mieszkania w bloku, dlatego na ten krok decyduje się coraz więcej zdeterminowanych inwestorów. Średniej wielkości dom parterowy z powodzeniem pomieści otwarty salon, kuchnię, 3 pokoje, dwie łazienki, a nawet pralnię, czy garderobę. Dodatkową przestrzeń do wykorzystania zyskamy jeśli wybierzemy projekty domów z garażem. To wielofunkcyjne miejsce podnosi znacznie komfort użytkowania budynku, nawet jeśli nie będziemy w nim parkować auta. Wybierając projekty domów parterowych do przyszłej realizacji otwieramy sobie również furtkę do przyszłej adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Jeśli wybierzemy projekt z solidnym stropem i odpowiednim kątem nachylenia dachu, w momencie gdy potrzeby rodziny się zwiększą, będziemy mogli wykorzystać poddasze i przekształcić je w przestrzeń użytkową. To znaczny bonus, który w odpowiednim czasie może zaprocentować.
 
 Dom przy Bukowej 27
 
 
Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania wydaje się być kwestią gustu i preferowanego stylu życia. Dla tych, którzy preferują energiczny tryb życia, są w ciągłym ruchu i pragną mieć pełną dostępność do całej przestrzeni domu, bardziej atrakcyjne okażą się projekty domów parterowych. Inwestorzy szukający ciszy, spokoju i prywatności, przyzwyczajeni do tradycyjnego podziału wnętrza na tętniący życiem parter i przytulne poddasze, wybiorą piętrowe domy. Zarówno nowoczesne bungalowy, jak i projekty domów z poddaszem użytkowym znajdziecie na GALERIADOMOW.PL
 
 
Autor: Materiał zewnętrzny
Źródło: KRN.pl,  2023.03.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Panele fotowoltaiczne na dachach bloków mieszkalnych? Nowość!
Artykuł
Panele fotowoltaiczne na dachach bloków mieszkalnych? Nowość!