Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Mniej znaczy więcej: Bauhaus – styl aranżacji wnętrz

Jego inicjatorem był Walter Gropius, a styl ten po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością. Wywodzą się z niego m.in. style minimalistyczny i industrialny. Bauhaus to jedna z najsłynniejszych szkół projektowania na całym świecie.

Nazwa stylu nawiązywała do tzw. Bauhütte, nazywanej również Dombauhütte czy Hütte. Należy to przetłumaczyć jako „strzecha budowlana”. Była to organizacja zrzeszająca w średniowieczu przedstawicieli różnych cechów tj. kamieniarzy, murarzy etc. Miała ona realizować największe przedsięwzięcia budowlane.


Główne założenia Bauhausu

Jednym z najważniejszych założeń stylu Bauhaus była funkcjonalność. Walter Gropius szczególną uwagę zwracał na dostosowanie przestrzeni do potrzeb ludzi, którzy będą z niej w przyszłości korzystać. Bauhaus zakłada przestronne wnętrza, bardzo dobrze nasłonecznione, z dużymi przeszkleniami. Jednym z jego celów było połączenie sztuki, techniki i rzemiosła. Według założycieli artyści i rzemieślnicy wcale nie muszą konkurować z maszynami. Co więcej, maszyny należy wykorzystywać w twórczej pracy ludzi. Adepci różnych profesji związanych z budownictwem powinni łączyć siły, aby tworzyć wspólne dzieła.

Właściwie zaaranżowana przestrzeń wpływa bezpośrednio na jakość życia człowieka. Należy więc ją odpowiedzialnie projektować. Gropius, mając wiedzę o tej zależności skłaniał swoich słuchaczy do uwzględniania estetyki i ergonomii, biorąc pod uwagę kwestie psychologiczne, społeczne oraz oczywiście biologiczne.

W stylu Bauhaus wyposażenie wnętrz sprowadza się do niezbędnego minimum. Dobierane meble są więc geometryczne, doskonale proporcjonalne i o różnorodnych fakturach. Bardzo popularne jest łączenie nowoczesnych elementów z klasyką. Często stosuje się naturalne materiały takie jak kamień, drewno czy skóra. Przestrzeń nie jest zaśmiecana zbędnymi meblami. Te, które się w niej znajdują, są przede wszystkim proste i wygodne a dzięki temu ponadczasowe. Dekoracje są stworzone przede wszystkim z przedmiotów codziennego użytku.

W aranżowanych pomieszczeniach wykorzystuje się przede wszystkim jasne kolory. Wybiera się głównie biel z jaskrawymi żółtymi, niebieskimi albo czerwonymi akcentami.


Przykłady realizacji obiektów w stylu Bauhaus

Gropius chciał tworzyć solidne, ale i niedrogie przestrzenie, na które docelowo będzie mogła pozwolić sobie także uboga klasa robotnicza. Rzeczywistość okazała się jednak całkowicie inna. Projekty wykorzystujące dorobek Bauhausu zyskiwały miano luksusowych.

Najczęściej styl ten wykorzystywany jest w przypadku obiektów użyteczności publicznej, biur i biurowców. Ogromną rolę bowiem odgrywa w nich funkcjonalność i użyteczność. Rezygnuje się więc ze skomplikowanych form i dodatków. Wykorzystuje się jasne kolory i duże przeszklenia.

Pośród budynków powstałych z wykorzystaniem dorobku Bauhausu wymienia się zaprojektowany w 1925 roku przez Gropiusa gmach w Dessau z domami mistrzów. Główne znaczenie odgrywała oczywiście funkcjonalność. Obiekt dostosowano do potrzeb uczniów i nauczycieli. Budynek manifestował wszystkie idee Bauhausu.

Inspirowana stylem Bauhaus jest także m.in. wpisana w 2011 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO fabryka obuwia Fagus w Alfeld. To był pierwszy z projektów Gropiusa. Na budynki fabryki składają się hala magazynowa, maszynownie i biurowce. W zamyśle miała zostać symbolem postępu technicznego.

Polscy artyści także wykorzystywali ideę Bauhausu. Przykładem służy np. wyposażenie zamku prezydenckiego w Wiśle. Projekt został stworzony przez Alfreda Szyszko-Bohusza z jego zespołem – Andrzejem Pronaszko i Włodzimierzem Podlewskim.

Reasumując, Bauhaus to przede wszystkim funkcjonalność oraz prostota i kubizm form. Zyskał zwolenników nie tylko w architekturze, ale też w szeroko pojętej sztuce. Wygląda na to, że w kulturze, sztuce i architekturze zagrzał miejsca na dłużej dzięki swojej prostocie i ponadczasowości. Najważniejszą rolę odgrywają funkcjonalność i estetyka, jednakże krytycy zwracają jednocześnie uwagę na zimne i niekiedy zbyt surowe aranżacje wnętrz.
 

Autor: Adrianna Stachura
Źródło: KRN.pl,  2020.11.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

W walce z kurzem – systemy centralnego odkurzania
Artykuł
W walce z kurzem – systemy centralnego odkurzania