Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Kalkulatory opłacalności fotowoltaiki - czego NIE biorą pod uwagę

Istnieją też kwestie, których nikt nie przewidzi i nie weźmie pod uwagę w swoich wyliczeniach, a które z pewnością wpłyną na Twoją inwestycję. Jak Ty możesz je wziąć pod uwagę? Omówimy to w tym artykule.

Jak działa kalkulator fotowoltaiki?

Kalkulatory fotowoltaiki operują na podstawowych informacjach, których im udzielasz. W najprostszej wersji uwzględniają:
 
  • Twoje roczne zużycie energii
  • Ceny energii elektrycznej
  • Ceny instalacji fotowoltaicznej
  • Podstawowe parametry Twojego dachu
  • Szacunkowy poziom Twojej autokonsumpcji (opcjonalnie)
  • Dotacje (opcjonalnie)
 
I na podstawie tych danych oprogramowanie dokonuje wyliczeń, przedstawiając zakładaną wielkość instalacji, zwrot inwestycji, roczne zyski oraz zyski w skali 25 lat. Niektóre wersje (na przykład nasz kalkulator fotowoltaiki) dodatkowo dają Ci kilka wersji cenowych do porównania - instalację budżetową, ze średniej półki i wersję premium.
 
Kalkulatory nie wezmą pod uwagę specyfiki Twojego budynku. Jaka część dachu jest zacieniona? Czy cień można ominąć? Zazwyczaj nie są też w stanie wziąć pod uwagę Twoich potrzeb - być może Twoim priorytetem jest bezpieczeństwo i chcesz kupić mikroinwertery? Takie dobranie oferty wykracza poza możliwości urządzenia z internetu.
 
Dokładniejszą ofertę przedstawi Ci instalator, najlepiej po wizycie osobistej.

Kalkulator nie zastąpi oferty od firmy fotowoltaicznej

Firmy fotowoltaiczne przyjadą fizycznie do Twojego domu i wezmą pod uwagę więcej czynników:
 
  • Dokładnie sprawdzą dach
  • Spojrzą na Twoje rachunki
  • Sprawdzą instalację elektryczną
  • Pomogą Ci skorzystać z dotacji
 
Na tej podstawie będą mogli dokładniej ocenić, czy fotowoltaika Ci się opłaca. Z zasady zrobią to lepiej niż kalkulator fotowoltaiki.
 
Jednakże skąd masz wiedzieć, czy możesz ufać instalatorowi, który do Ciebie przyszedł? Według nas najlepszym sposobem jest porównanie ofert kilku instalatorów. Jeśli jeden z nich będzie sugerował coś podejrzanego, łatwo skonfrontujesz to z ofertą drugiego. W ten sposób łatwiej dokonać optymalnego wyboru na podstawie rzeczywistych cen. Jeśli chcesz szybko powiadomić kilka dobrych firm z okolicy i uzyskać od nich bezpłatne oferty do porównania, odwiedź serwis na dole artykułu.
 
Jednakże istnieją czynniki, których nawet fachowa firma fotowoltaiczna nie przewidzi, ani nie weźmie pod uwagę w swoich obliczeniach. Omówmy je.

Czego nie przewidzi ani kalkulator, ani instalator

Instalator na podstawie danych przygotuje dokładne wyliczenia opłacalności fotowoltaiki. Jednakże instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na wiele lat - co najmniej 25. Firmy fotowoltaiczne ani kalkulatory nie wezmą pod uwagę zmian, jakie mogą zajść w tym czasie.
 
  • Wzrost cen energii
  • Wzrost zapotrzebowania na energię
  • Rozrost drzew
  • Zmniejszenie wydajności instalacji
  • Rzeczywista żywotności instalacji
  • Kataklizmy, awarie energetyki, blackouty
 
Co powinieneś wiedzieć o tych zmianach jako przyszły posiadacz fotowoltaiki?
 
Wzrost cen energii to jeden z głównych czynników, które napędzają rozwój fotowoltaiki. To zjawisko negatywne, ale jednocześnie sprawiają, że fotowoltaika bardziej się opłaca. Z fotowoltaiką im gorzej, im lepiej.
 
Wszyscy wyraźnie widzą, że obecny gwałtowny wzrost cen prądu wynika z sytuacji geopolitycznej na wschodzie. Gdy (jeśli?) wszystko się uspokoi, ceny mogą chwilowo spaść, ale potem i tak będą rosnąć. Wynika to z długotrwałych trendów gospodarczych i środowiskowych i jest to wpisane w strategię Polski i Unii Europejskiej.
 
Co to oznacza dla Ciebie? Twoja instalacja zapewne zwróci się szybciej, niż to wynika z kalkulacji.
 
Wzrost zapotrzebowania na energię to fakt potwierdzony badaniami. Zużywamy coraz więcej prądu. Prawdopodobnie też Twoim następnym źródłem ogrzewania będzie pompa ciepła, a środkiem transportu - samochód elektryczny.
 
Co to oznacza dla Ciebie? Zapewne przyda Ci się większa instalacja, niż to wynika z kalkulacji.
 
Rozrost drzew może stać się problemem, gdy po latach zaczną rzucać cień na Twoje panele fotowoltaiczne.
 
Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli przed Twoją instalacją rosną niskie drzewa, upewnij się, że będziesz mógł je przyciąć. Uwzględnij te koszty w swoich kalkulacjach.
 
Zmniejszenie wydajności instalacji będzie wynikiem brudu, zwyczajnego zużycia i okazjonalnych awarii - przy czym jeden zepsuty moduł nie będzie wpływał negatywnie na resztę instalacji, dzięki diodom bocznikowym.
 
Co to oznacza dla Ciebie? Instalacja po 25 latach powinna zachować ok. 85% początkowej wydajności - pamiętaj, że to wciąż dużo. Ponadto co 5 lat, przy okazji przeglądu instalacji odgromowej, warto żebyś wykonał audyt instalacji fotowoltaicznej.
 
Rzeczywista żywotność instalacji może sięgać nawet 45 lat wedle przeprowadzanych ekstremalnych testów zmęczeniowych. Z drugiej strony jeśli wybierzesz panele niskiej jakości, to po 25 latach 1/3 z nich może już ulec awarii.
 
Co to oznacza dla Ciebie? Wybierając podzespoły kieruj się rankingiem z serwisu fotowoltaikaonline (adres na spodzie artykułu), aby znaleźć podzespoły, które mają dobrą reputację i przechodzą wspomniane testy.
 
Kataklizmy, awarie energetyki, blackouty mogą mieć miejsce. Mając własną instalację fotowoltaiczną i magazyn energii będziesz mógł lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo.
 
Co to oznacza dla Ciebie? Upewnij się, że Twój system z magazynem energii ma funkcję zasilania awaryjnego i że podczas awarii akumulator może być ładowany przez fotowoltaikę.
 
Z tą dodatkową wiedzą wyliczenia kalkulatorów do fotowoltaiki powinny mieć dla Ciebie większą wartość.
 
Dawid Kaczmarczyk
Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.10.10
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Jak pozbyć się komarów z ogrodu?
Artykuł
Jak pozbyć się komarów z ogrodu?