Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jak pozbyć się komarów z ogrodu?

1. Komary a ogród i plac zabaw - dlaczego owady lgną do przydomowej zieleni?
2. Dlaczego warto zdecydować się na środki ochrony przed komarami?
3. Jak pozbyć się komarów w otoczeniu zieleni - praktyczne porady przy projektowaniu ogrodu
4. Jak pozbyć się komarów - praktyczne porady dodatkowe
5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie preparatów do zwalczania komarów?
 

Komary a ogród i plac zabaw - dlaczego owady lgną do przydomowej zieleni?

Jeżeli przeznaczyliśmy na naszej posesji miejsce na ogród i aktywnie go uprawiamy, naturalnym jest że chcemy spędzać jak najwięcej czasu pośród zieleni - zarówno w formie kwiatów, krzewów i drzewek, jak i różnych roślin uprawnych. W ciepłych  miesiącach może być to jednak trudne w realizacji, jeżeli ciągle słyszymy nad uchem uporczywe brzęczenie. Nie da się ukryć, że owady są pożyteczną grupą zwierząt i nie należy ich tępić bez większego zastanowienia nad tym co robimy, jednak komary zdecydowanie nie zaliczają się do tej grupy. Uporczywe, natarczywe i znacząco obniżające nasz komfort, mogą także przenosić pasożyty i choroby, z którymi zdecydowanie nie chcielibyśmy się zetknąć. Niestety jednak są to zwierzęta żerujące na innych, w związku z czym nasza obecność w ogrodzie będzie je przyciągać. Ciepłe i wilgotne miejsca to także idealna lokalizacja dla rozwoju komarów, co także może być powodem, dla którego zauważamy ich dużo w naszym otoczeniu.
 

Dlaczego warto zdecydować się na środki ochrony przed komarami?

Jeżeli chcemy zdecydować się na odkomarzanie posesji, musimy przede wszystkim mieć świadomość tego, że proces ten nigdy nie powiedzie się w stu procentach. Jego celem jest usunięcie nadmiaru owadów, a nie ich całkowita eliminacja. Od uporczywego bzyczenia możemy w pełni uchronić się we wnętrzu domu, po wcześniejszej instalacji moskitier na oknach i drzwiach, z których na co dzień korzystamy.
 
Istnieje wiele sposobów na odkomarzanie naszej działki. Pamiętajmy, że powinniśmy przy tym zwrócić uwagę nie tylko na dorosłe komary, ale także eliminować lub ochraniać wszelkie miejsca, które mogą sprzyjać ich namnażaniu się. Odpowiednia pielęgnacja roślin również jest bardzo istotna - w niezadbanych zaroślach różnorodnym owadom łatwiej jest przetrwać i się rozmnożyć. Powinniśmy zwrócić uwagę także na wszelkiego rodzaju akweny z wodą. Posesje z oczkami wodnymi, odkrytymi basenami i innymi źródłami otwartej wody są bardziej narażone na problem z komarami, jako że ciepłe i wilgotne miejsce to idealna strefa dla ich rozwoju.
 

Jak pozbyć się komarów w otoczeniu zieleni - praktyczne porady przy projektowaniu ogrodu

Zabezpieczenie przed niechcianymi owadami możemy przewidzieć już na etapie projektowania ogrodu, co daje nam większe pole do popisu w wykorzystaniu różnych metod. Najbardziej podstawowym działaniem jest pozbycie się lub ochronienie wszystkich tych miejsc, w których może zbierać się woda - począwszy od oczek wodnych, jeziorek czy basenów, okolicznego parku ze stawem a skończywszy na porzuconej na ziemi płachcie folii lub innego nieprzepuszczalnego materiału. Jeżeli nie możemy w pełni wyeliminować źródeł wody, pamiętajmy w przyszłości o stosowaniu środków chemicznych utrudniających komarom składanie i rozwój jaj oraz larw.
 
Kolejnym krokiem, który warto rozważyć jest wykorzystanie roślin zapobiegających namnażaniu się komarów. Zwykle wydzielają one zapachy nietolerowane przez te owady, co pozwala je częściowo odstraszyć od naszej posesji. W ten sposób możemy uratować się głównie przed nadmiarem komarów powstałym w wyniku ulewnej i gorącej pogody, na którą wszakże nie mamy żadnego wpływu. Przykładem takich roślin mogą być m.in. lawenda, komarzyca, a także kocimiętka. Szczególnie dobrym pomysłem jest umieszczanie ich w okolicy altany ogrodowej i innych miejscach, gdzie planujemy aktywnie spędzać czas.
 

Jak pozbyć się komarów  - praktyczne porady dodatkowe

Gdy nasz ogród jest już w pełni przygotowany i nie chcemy nic w nim zmieniać, a same drzewa, krzewy i inne rośliny nie zapewniają nam dostatecznej ochrony, kolejnym etapem walki z komarami będzie sięgnięcie po odpowiednie środki chemiczne. Podstawą w tej kategorii są larwicydy, które uniemożliwiają komarom składanie jaj w wodzie. Innym środkiem na te owady może być też pożegnanie z komarem, które po rozpyleniu razem z bazą pozwala na uzyskanie niewidocznej gołym okiem warstwy odstraszającej. W ten sposób możemy potraktować zarówno drewno mebli ogrodowych, jak i wszelkiego rodzaju rośliny dookoła nas. Należy jednak pamiętać, aby wybierać środki bezpieczne dla ludzi - szczególnie gdy w naszym ogrodzie spędzają czas także dzieci.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie preparatów do zwalczania komarów?

Wybierając produkty do zwalczania komarów powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są nieszkodliwe dla ludzi oraz na to, czy jedno opakowanie wystarczy nam na pokrycie całej przestrzeni ogrodu. Istotne jest również to, jak często należy zabieg powtarzać oraz w jakich porach powinniśmy to robić. Zawsze przed wykorzystaniem środków chemicznych powinniśmy też zapoznać się z instrukcją, aby osiągnąć pożądany efekt i jednocześnie sobie nie zaszkodzić. 

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.10.06
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Tanie piece, czyli kozy wracają do łask. Jak wybrać używany piec w rozsądnej cenie?
Artykuł
Tanie piece, czyli kozy wracają do łask. Jak wybrać używany piec w rozsądnej cenie?