Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jakie przestrzenie publiczne zostały najlepiej zagospodarowane w Polsce w 2020 roku?

Nagrody w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną przyznane

Założeniem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju za pomocą promowania najlepszych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych. Informacje o inwestycjach, które nagrodzono, mają być rozpowszechniane drogą medialną.
W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiedli przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, pani Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i pan Bohdan Lisowski.

W 2020 roku nagrody przyznano w trzech kategoriach:

  • Przestrzeń publiczna w zieleni,
  • Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni,
  • Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna,

a także Grand Prix.


Nagroda Grand Prix

Grand Prix otrzymał projekt rozbudowy infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych w Geoparku Kielce. Inwestycja ta ma służyć ochronie przyrody, edukacji oraz turystyce na terenach pogórniczych Wietrznia i Kadzielnica. Jury doceniło całokształt działań rewaloryzacyjnych, które były wykonywane cyklicznie w ramach projektu.


Nagroda w kategorii Przestrzeń publiczna w zieleni

Nagrodę w kategorii Przestrzeń publiczna w zieleni otrzymał Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Jest to kieszonkowy park, którego zamysłem jest odzwierciedlenie różnych kultur i wyznań. Kapituła Konkursu doceniła m.in. ścieżki życia oraz symboliczny wymiar projektu.

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Bulwaru od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu. Doceniono kolejne etapy realizacji koncepcji „Rzeka Lublinica jako oś Rekreacji rodzinnej”. Jej założeniem jest zagospodarowanie niezabudowanych terenów nadrzecznych w pobliżu centrum miasta. Jury doceniło czytelność założenia parkowego oraz podział na strefy ciszy/odpoczynku i aktywności.


Nagroda w kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni

I nagrodę otrzymała rewitalizacja terenów zieleni w Świdnicy. Doceniono kompleksowe podejście do rewaloryzacji przestrzeni parkowych, wykonanych zgodnie z tradycją oraz historią miasta. Zmiany pozwoliły na utworzenie miejsca integrującego społeczność lokalną. Założeniem projektu jest przywracanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych przestrzeni parkowych.

II nagrodę wręczono za rewitalizację Parku Podzamcze w Łęcznej. Jest to dawne założenie dworsko-parkowe, w którym odtworzono kwaterowy ogród włoski i dziewiętnastowieczny park romantyczny. Jury doceniło odbudowę historycznych układów kompozycyjnych wraz z przystosowaniem do współczesnych potrzeb użytkowników.

Wyróżnienie powędrowało do parku miejskiego w Starogardzie Gdańskim. Doceniono wyeksponowanie elementów historycznego układu przestrzennego, uporządkowanie kompozycyjne oraz aktywizację. Przestrzeń została wzbogacona o miejsca rekreacji indywidualnej, a także elementy edukacyjne.


Nagroda w kategorii Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna

Nagrodą w tej kategorii wyróżniono „Pociąg do kultury”, czyli projekt, który zakłada zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie. Jury doceniło pomysłowość rozwiązań przestrzennych, a także jakość społeczną wprowadzonych zmian. Byłe obszary i obiekty kolejowe zostały kompleksowo zrewitalizowane i przekształcone w centrum życia społecznego.

I wyróżnienie otrzymał Rynek w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. Doceniono odpowiednie wykorzystanie przestrzeni do realizacji celów społecznych, nadanie obszarowi funkcji centrotwórczych i wykształcenie przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej dla mieszkańców.

II wyróżnienie powędrowało do Woonerf na ulicy Abrahama w Gdyni. W tym przypadku doceniono pomysłowość rozwiązań przestrzennych zastosowanych we wnętrzu ulicy oraz podnoszących poziom bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.  

Autor: Emilia Rudzka
Źródło: KRN.pl,  2021.01.12
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Materace sprężynowe – dla kogo spanie na materacu ze sprężynami będzie dobrym rozwiązaniem?
Artykuł
Materace sprężynowe – dla kogo spanie na materacu ze sprężynami będzie dobrym rozwiązaniem?