Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale
W III kwartale 2020 roku ceny lokali mieszkalnych zwiększyły się o 2 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu. Wzrost ten wyniósł odpowiednio 2,2 proc. na rynku pierwotnym i 2 proc. na rynku wtórnym. Podobne wartości zostały zanotowane w przypadku zmian zachodzących między I, a II kwartałem 2020 r. Możemy zatem przyjąć, że dynamika wzrostu cen mieszkań w bieżącym roku jest dość stabilna.
W miesiącach lipiec-wrzesień ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019. W przełożeniu na rodzaj rynku transakcyjnego dany wzrost wyniósł odpowiednio: 7,2 proc. na rynku pierwotnym oraz 13,7 proc. na rynku wtórnym.

Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale 2020 r.*
Źródło: Raport GUS “Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale 2020 r.”
* Dane wskaźniki cen lokali mieszkalnych są wynikiem obliczeń, podczas których rynkowi wtórnemu została przypisana waga 57,6 proc., a pierwotnemu 42,4 proc.
Rynek wtórny drożeje szybciej
Na przestrzeni ostatnich lat i kwartałów obserwujemy stale rosnącą przewagę dynamiki wzrostu cen na rynku wtórnym. Jest to zjawisko, które nie ulega zmianie już od pięciu lat i wszystko wskazuje na to, że dany trend będzie dalej postępował. W III kwartale wzrost ten delikatnie wyhamował, jednak ceny mieszkań na rynku wtórnym, w odniesieniu do okresu boomu mieszkaniowego z 2015 roku, były najwyższe w historii.

Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do 2015 r.
Źródło: Raport GUS “Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale 2020 r.”
Zmiany cen mieszkań w poszczególnych województwach
W III kwartale 2020 r. największym wzrostem cen, w porównaniu do poprzedniego kwartału, cechował się rynek mazowiecki. Tam mieszkania podrożały bowiem o 3,8 proc. Dość stabilnie wyglądała sytuacja w Małopolsce oraz województwie kujawsko-pomorskim, ponieważ na tamtejszych rynkach wzrosty wyniosły zaledwie 0,7 proc. Spadki cen odnotowano natomiast w województwach: opolskim, świętokrzyskim i lubuskim (odpowiednio 4,2 proc., 2,2 proc. oraz 0,3 proc.).