Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jak wybrać rzetelne biuro nieruchomości i na co zwrócić uwagę?

Biuro nieruchomości – w jaki sposób sprawdzić jego rzetelność?

Pierwszym krokiem, który pozwoli zyskać pewność, że biuro nieruchomości jest godne zaufania, będzie weryfikacja jego danych rejestracyjnych w jednej z ogólnodostępnych baz. Przy tej okazji warto również zweryfikować opinie klientów. Można to łatwo sprawdzić w wizytówce Google, bezpośrednio na stronie internetowej biura, czy też w mediach społecznościowych. Jest zatem kilka punktów odniesienia, gdzie można zorientować się, co na temat danego biura mają do powiedzenia jego klienci. Oczywiste jest to, że im lepsze opinie, tym większą wiarygodność zyskuje biuro nieruchomości, z którym zamierzamy nawiązać współpracę.  
 
Choć nie jest to regułą, to zwykle właściwym wyborem jest agencja nieruchomości z wieloletnim stażem, jaka prosperuje na rynku lokalnym. Doświadczenie jej pracowników często mówi samo za siebie, toteż nie mamy wątpliwości, że pośrednik nieruchomości zaopiekuje się naszą sprawą rzetelnie i możliwie jak najszybciej załatwi wszelkie formalności. To właśnie współpraca z kompetentnym agentem jest tutaj kluczowa, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy powodzenie transakcji, na jakiej nam zależy. Poza tym jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu, jaki musielibyśmy poświęcić na samodzielne przeszukiwanie portali z ogłoszeniami, nie wspominając o wykonaniu telefonów w celu zapytania o ofertę.  

Biuro nieruchomości – jak znaleźć to najlepsze?

Nadrzędną rolą pośrednika nieruchomości jest reprezentowanie interesów klienta czy to w procesie kupna, czy też sprzedaży lokalu. Jego wiedza i doświadczenie ma zatem istotny wpływ na całokształt transakcji, począwszy od pierwszego spotkania z klientem aż po ostateczną wizytę u notariusza. Jednym ze skutecznych sposobów, aby znaleźć biuro nieruchomości, które profesjonalnie i priorytetowo zajmie się naszą sprawą, będzie zwyczajna prośba o polecenie spośród grona bliskich nam osób. Taki kontakt i jednocześnie pozytywna opinia od kogoś znajomego może być na wagę złota. Przy okazji mamy okazję dowiedzieć się, jak wyglądała współpraca, co tylko ułatwi nam podjęcie decyzji, czy warto zdecydować się na to biuro nieruchomości.
 
Nie ma co ukrywać, że jednym z decydujących czynników podczas wyboru agencji jest wysokość prowizji, jaką ona pobiera. Warto też zwrócić uwagę na to, że większość agencji nieruchomości ma już gotowe szablony umów, których nie chce zmieniać. Oznacza to, że firma nie godzi się na żadne zmiany zapisów w nich zawartych. Niemniej jednak są także i takie, które zdecydowanie elastyczniej podchodzą do tego tematu. Ważne, aby umowa z agencją nieruchomości zawierała te zapisy, na których najbardziej zależy zamawiającemu. 

Umowa z agencją nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Dobry pośrednik nieruchomości odznacza się tym, że zaproponuje umowę na wyłączność. Istnieje jeszcze coś takiego, jak umowa otwarta, ale ta nie daje praktycznie żadnej gwarancji, że wszystko przebiegnie pomyślnie. Umowa na wyłączność z biurem nieruchomości zapewnia, że agent dołoży wszelkich starań, aby znaleźć dla nas odpowiedniego klienta. Pośrednik nieruchomości bierze wówczas na siebie pełną odpowiedzialność za powodzenie transakcji, na dowód czego inwestuje własne środki pieniężne w ofertę. Takie działanie jest jedynie dowodem tego, jak bardzo zależy mu na sukcesie całego przedsięwzięcia. Poza tym taki rodzaj umowy sprawia, iż zyskuje się na wyłączność osobistego eksperta, który poświęca naszej nieruchomości należytą uwagę. 
 
Istotnym elementem jest tutaj to, że pośrednik dobiera odpowiednią komunikację marketingową, a przy tym udziela wskazówek w każdym aspekcie związanym z rynkiem nieruchomości. Jest to zatem umowa korzystniejsza dla obu stron, gdzie agent wie doskonale, że wszystkie działania i nakłady związane z promocją nieruchomości przełożą się na efekt w postaci wynajmu lub sprzedaży. Nieco inaczej to wygląda w przypadku pośredników, którzy pracują na podstawie umowy otwartej. Ta nie gwarantuje im, że otrzymają wynagrodzenie za swój wkład w pracę. Wszystko to sprawia, że nie podchodzą do całego procesu z takim samym zaangażowaniem, co może utrudnić znalezienie kupca lub najemcę dla naszej nieruchomości.
 
Wybór agencji nieruchomości oraz ilość kwestii, na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed nawiązaniem współpracy, pochłania sporo czasu. Dlatego warto od razu sprawdzić stronę internetową agencji. Poczytać opinie na jej temat, a nawet przejrzeć aktualności, jakie zamieszczane są na Facebooku. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy wybór pada na małe biuro nieruchomości składające się raptem z dwóch osób, czy też duże, które zatrudnia trzydziestu pośredników. To znalezienie właściwego pośrednika jest priorytetem i ma największe znaczenie, gdyż to on będzie reprezentował nasze interesy. Samo biuro jest tylko wizytówką, ponieważ to agent pracuje na jego wizerunek.
 

Autor: Grzegorz Pastuch, Pośrednik w obrocie nieruchomościami, specjalista ds. nieruchomości inwestycyjnych 

Autor: Grzegorz Pastuch, Pośrednik w obrocie nieruchomościami, specjalista ds. nieruchomości inwestycyjnych
Źródło: KRN.pl,  2022.08.26
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Jak działa pośrednik nieruchomości i dlaczego warto skorzystać z jego usług, chcąc sprzedać mieszkanie?
Artykuł
Jak działa pośrednik nieruchomości i dlaczego warto skorzystać z jego usług, chcąc sprzedać mieszkanie?